Parafia NSPJ – dużym odbiorcą ciepła sieciowego
Od 80 do 100 ton węgla – tyle rocznie potrzeba było do ogrzania pięciu obiektów parafii NSPJ, z budynkiem kościoła na czele. Ale to już przeszłość. Parafia dołącza w tym roku do coraz większego grona odbiorców ciepła sieciowego.
Prace budowlane na terenie parafii trwają od początku maja. Ciepło sieciowe popłynie tu już od najbliższego sezonu grzewczego. Wcześniej MPEC zapewni budynkom parafialnym ciepłą wodę użytkową.
-Zasilanie będzie realizowane z os. Topolowego, gdzie wymienione zostaną stare ciepłociągi. Na terenie samej parafii prace przebiegały szybko, głównie w terenie zielonym, więc nie ingerujemy w uzbrojenie terenu samej parafii – mówi o inwestycji prezes MPEC Grzegorz Ratter.
-Przez wiele lat, można powiedzieć, że pod bokiem była ta rura ciepłownicza, bo przecież osiedle Topolowe było podłączone do sieci ciepłowniczej, parafia podchodziła z dużą ostrożnością, bądź nie była zainteresowana podłączeniem. Cieszę się, że to się teraz zmieniło – mówi burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha – Nasza akcja informacyjna, ale też zachęta ekonomiczna w postaci dalszego ubiegania się o fundusze na termomodernizację, myślę, że pomogły tutaj.
Decyzja o skorzystaniu z usług MPEC-u związana jest bezpośrednio właśnie z wymogiem stawianym przez NFOŚiGW dla podmiotów starających się o dofinansowanie na termomodernizację. Zgodnie z polityką Narodowego Funduszu, budynki, które mają możliwość podłączenia do ciepła systemowego, powinny w pierwszej kolejności korzystać właśnie z tej opcji. Nie bez znaczenia jest fakt, że źródłem miejskiego ciepła w Nowym Targu będzie w przyszłości także energia geotermalna.
-Jako Rada Ekonomiczna wspólnie z księdzem proboszczem, ale i ze strony MPEC z panem prezesem wykonaliśmy wariantową analizę ekonomiczną, pokazującą nam, jak ekonomiczne będzie przejście z opalania tradycyjnymi kotłami na węgiel na ciepło sieciowe. Okazało się, że jest to rozwiązanie optymalne dla parafii – mówi Paweł Put z Rady Ekonomicznej parafii pw. NSPJ w Nowym Targu.
Inwestycja na terenie parafii da możliwość dalszej rozbudowy sieci w kierunku ul. Brzozowej i Królowej Jadwigi oraz wykonania przyłączeń kolejnych budynków mieszkalnych, ale i instytucji, jak ZUS, czy Dom Nauczyciela.
Planowana termomodernizacja kompleksu sakralnego, docelowo ma objąć nie tylko wymianę źródła, ale i sposobu ogrzewania świątyni na podłogowe, a także termoizolację ścian i dachów oraz wymianę stolarki okienno-drzwiowej w pozostałych budynkach parafii – domu katechetycznym, wikarówce, plebanii. Póki co, trwa oczekiwanie na ocenę formalną wniosku.
Komentarze