Kamery live
prognoza pogody

Oszustwo na “Pracownika Banku” – straciła ponad 97 000 złotych

23 maja 2024 09:15

Schemat oszustw „na pracownika banku” często jest bardzo podobny. Do ofiary dzwoni osoba, która przedstawia się jako pracownik banku. Informuje, że pieniądze na rachunku bankowym są zagrożone lub że ktoś zaciągnął kredyt na jej dane. Następnie zaleca szybkie przelanie lub wypłatę pieniędzy z banku i wpłatę na inne, rzekomo bezpieczne konto, aby uchronić je przed utratą. Wystraszeni i pod presją czasu, ludzie ulegają takim manipulacjom i przekazują swoje oszczędności oszustom.

Oszustwo na

Dzień dobry. Dzwonię z banku. Ktoś zaciągnął na Pani nazwisko kredyt. Czy Pani to potwierdza? Nie, nie brałam żadnego kredytu… Taki telefon otrzymała mieszkanka powiatu nowotarskiego od mężczyzny podającego się za pracownika banku. Wystraszona zgodnie z jego wskazówkami wypłaciła w bankomacie swoje pieniądze i wpłaciła je wpłatomatem na wskazany przez mężczyznę „bezpieczny” rachunek. Zmanipulowana dodatkowo zaciągnęła kredyt i te pieniądze także wpłaciła oszustom. Kobieta w ten sposób straciła ponad 97 000 złotych.

Policjanci radzą, jak się chronić:

– Nie działaj w pośpiechu. Prawdziwi pracownicy banku nigdy nie będą wymagać natychmiastowych działań przez telefon. Weryfikuj tożsamość. Zakończ rozmowę i samodzielnie skontaktuj się z bankiem, używając numeru z oficjalnej strony internetowej lub pojedź do placówki bankowej. Nie podawaj danych, nigdy nie udostępniaj pełnych danych wrażliwych przez telefon.

 

/źródło: Policja Nowy Targ/

Andrzej Lach 23.05.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również