Kamery live
prognoza pogody

Oszustwo na BLIK-a w Powiecie Nowotarskim

5 marca 2024 09:15

Mieszkanki powiatu nowotarskiego były pewne, że pomagają swoim znajomym, które miały brać udział w konkursie. Kobiety podały kod BLIK, po czym zatwierdziły transakcje w aplikacji mobilnej swojego banku i tym sposobem straciły ponad 1 500 złotych.

Oszustwo na BLIK-a w Powiecie Nowotarskim

Schemat działania oszustów jest zazwyczaj bardzo podobny. Najpierw włamują się na konto na portalu społecznościowym, przejmują je, a następnie rozsyłają do znajomych wiadomości, z prośbą o udostępnienie kodu BLIK. Przestępcy, podszywając się pod właściciela konta, prowadzą luźne rozmowy, aby nie wzbudzać ich niepokoju. Proszą o kod BLIK na kwotę kilkuset złotych, jednocześnie obiecując jak najszybszy zwrot pieniędzy. Właściciel rachunku bankowego będąc pewny, że pomaga swojemu znajomemu, niczego nie podejrzewając, podaje kod Blik i zatwierdza transakcję w aplikacji mobilnej. Po otrzymaniu kodu, oszuści najczęściej wypłacają gotówkę z bankomatu w innym regionie kraju lub płacą za zakupy w sieci.

Metodą „na Blika” zostały oszukane dwie mieszkanki powiatu nowotarskiego. Kobiety otrzymały z konta znajomych wiadomości z prośbą o pomoc i podanie kodu BLIK. Były pewne, że pomagają swoim koleżankom i podały kod Blik, po czym zatwierdziły transakcję w aplikacji mobilnej swojego banku i straciły łącznie ponad 1 500 złotych.

Nowotarska Policja przestrzega: niestety transakcji dokonanych za pomocą kodu BLIK nie można cofnąć, dlatego pamiętaj:

-Należy przede wszystkim dobrze zabezpieczyć dostęp do konta na portalu społecznościowym, wykorzystując w tym celu dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Pamiętajmy również o wylogowaniu się z konta po zakończeniu użytkowania!

-Nie należy podawać wygenerowanego kodu Blik bez potwierdzenia, czy to faktycznie nasz znajomy prosi o pożyczkę. Wystarczy zadzwonić do znajomego, aby upewnić się, czy faktycznie on znalazł się w potrzebie.

-Zawsze należy dokładnie sprawdzić dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej, np. gdzie nasze pieniądze będą wypłacone i potwierdź, czy ta osoba faktycznie się tam znajduje.

 

/źródło KPP Nowy Targ/

Andrzej Lach 05.03.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również