Kamery live
prognoza pogody

Oszustwo na BLIK-a w powiecie nowotarskim

22 maja 2024 13:34

Wystarczy chwila nieuwagi, by stać się ofiarą przestępstwa i stracić pieniądze. Oszuści działający metodą na BLIK-a przejęli konto społecznościowe i rozsyłali wiadomości do rodziny, czy znajomych z prośbą o opłatę blikiem internetowych zakupów. Niestety jedna z osób  podała oszustom kod BLIK i straciła swoje pieniądze.  

Oszustwo na BLIK-a w powiecie nowotarskim

We wtorek tj. 21 maja br. metodą „na Blika” została oszukana mieszkanka powiatu nowotarskiego. Kobieta otrzymała z konta szwagierki wiadomość z prośbą o opłacenie internetowych zakupów i podanie kodu BLIK. Bez wahania się zgodziła i przesłała kod blik i zatwierdziła transakcję. Jednak podczas opłaty miał wystąpić jakiś błąd, podała kolejny kod i zatwierdziła transakcję w aplikacji banku. W ten sposób straciła 1 600 złotych.

Schemat działania oszustów jest zazwyczaj bardzo podobny. Najpierw włamują się na konto na portalu społecznościowym, przejmują je, a następnie rozsyłają do znajomych wiadomości, z prośbą o udostępnienie kodu BLIK. Przestępcy, podszywając się pod właściciela konta, prowadzą luźne rozmowy, aby nie wzbudzać ich niepokoju. Proszą o kod BLIK na kwotę najczęściej kilkuset złotych, jednocześnie obiecując jak najszybszy zwrot pieniędzy. Właściciel rachunku bankowego będąc pewny, że pomaga swojemu znajomemu, niczego nie podejrzewając, podaje kod Blik, zatwierdza transakcję w aplikacji mobilnej. Po otrzymaniu kodu, oszuści najczęściej wypłacają gotówkę z bankomatu za granicą, w innym regionie kraju lub płacą za zakupy w sieci.

Policjanci apelują o ostrożność:

-Zanim prześlesz wygenerowany kod BLIK upewnij się, że to nie oszust prosi o pożyczkę.  Zadzwoń do osoby, od której otrzymałeś wiadomość. Wykonanie połączenia i rozmowa zajmie nam chwilę, a może uchronić nasze pieniądze. – radzą funkcjonariusze. 

 

/źródło: Policja Nowy Targ/

Andrzej Lach 22.05.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również