Kamery live
prognoza pogody

Oszuści podszywają się pod… Komendanta Głównego Policji. Blokują dostęp do komputera i żądają okupu

19 kwietnia 2022 16:57

Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ostrzega przed oszukańczymi wiadomościami przesyłanymi drogą elektroniczną, informującymi o wezwaniu na Policję. Nawiązanie korespondencji z autorem wiadomości może skutkować otrzymaniem plików lub linków, które mogą zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem, wykradającym dane osobowe lub doprowadzić do całkowitego zablokowania komputera. Oszuści żądają okupu za odblokowanie komputera.

Oszuści podszywają się pod... Komendanta Głównego Policji. Blokują dostęp do komputera i żądają okupu

Policjanci ostrzegają przed nowymi metodami oszustwa. Tym razem cyberprzestępcy przysyłają wezwania na policję w ramach rzekomo popełnionego przestępstwa (m.in. pedofilii). Jednocześnie podają się za Komendanta Głównego Policji. Jak się okazuje, zbytnia ufność może słono kosztować.

 – Jeżeli stałeś się ofiarą oszustów skontaktuj się natychmiast ze swoim bankiem – doradzają policjanci. – Zmień hasła do wszystkich kont bankowych, poczty elektronicznej i innych portali. Pod żadnym pozorem nie wolno płacić oszustom za odblokowanie komputera! To rozzuchwala przestępców i kontynuują swoje ataki przeciwko innym. Nie ma też żadnej gwarancji, że po opłaceniu okupu odzyskasz kontrolę nad komputerem.

Jednocześnie funkcjonariusze apelują, aby skontaktować się z najbliższą jednostką Policji. W przypadku zablokowania komputera pomocy można też szukać na stronie międzynarodowego projektu: nomoreransom.org, którego uczestnikiem jest również Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.

Piotr Starmach 19.04.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również