Kamery live
prognoza pogody

Ostatni moment na zakup prawdziwej choinki od leśników

20 grudnia 2022 11:35

Już tylko do końca tygodnia (23.12) lokalne nadleśnictwa prowadzą sprzedaż prawdziwych choinek. Jodły, świerki, małe, duże – wystarczy wybrać i udekorować na święta nasz dom wyjątkowym, bożonarodzeniowym drzewkiem.

Ostatni moment na zakup prawdziwej choinki od leśników

W naszym regionie i jego sąsiedztwie, w wymarzoną choinkę możemy zaopatrzyć się w:

Nadleśnictwie Nowy Targ

https://nowytarg.krakow.lasy.gov.pl/sprzedaz-drewna-choinek-i-sadzonek#.Y6GPUXbMLIV

Nadleśnictwie Limanowa

https://limanowa.krakow.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/bVi4v7c4uqIL/content/sprzedaz-choin-3

Nadleśnictwie Krościenko

https://kroscienko.krakow.lasy.gov.pl/sprzedaz-drewna-choinek-i-sadzonek#.Y6FpLn2ZOUk

Nadleśnictwo Stary Sącz

https://starysacz.krakow.lasy.gov.pl/de/sprzedaz-drewna-choinek-i-sadzonek#.Y6Fl432ZOUk

Nadleśnictwo Nawojowa:

https://nawojowa.krakow.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/sprzedaz-choinek-2022

Skąd się biorą choinki?

Bożonarodzeniowe drzewka, dostępne u leśników, pochodzą ze specjalnych plantacji choinkowych lub z planowych cięć gospodarczych, tzw. czyszczeń – zabiegów mających na celu poprawę warunków wzrostu młodych drzew w lasach. Plantacje choinkowe zakłada się tam, gdzie „zwykły” las nie może rosnąć, np. pod liniami energetycznymi. W wielu niektórych nadleśnictwach jest możliwość samodzielnego wyboru drzewka, a nawet można je sobie samemu wyciąć. Dzięki temu, że choinki są wycinane „na bieżąco”, ograniczamy do minimum liczbę niewykorzystanych drzewek.

Choinki rosnącej w lesie nie można po prostu ściąć i zabrać do domu. Takie postępowanie jest traktowane jako nielegalny wyrąb i podlega karze. Najlepiej kupić drzewko w szkółce leśnej. Pamiętajmy, aby żywe choinki nabywać w sprawdzonych punktach, w których sprzedawca potrafi udowodnić, skąd pochodzą drzewka. To do nas jako konsumentów należy sprawdzenie tego źródła.

Święta, święta i po świętach, a co z choinką?

Po świętach mamy kilka możliwości co zrobić z drzewkiem. Firmy zajmujące się odbiorem odpadów mają zazwyczaj wyznaczone dni, kiedy odbierają choinki – wystarczy takie drzewko zostawić przy śmietniku. Możemy także oddać drzewko w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jako odpad biodegradowalny. Igły i cienkie gałązki możemy wykorzystać także w naszym ogrodzie, wysypując je na rabaty i grządki. Pamiętajmy tylko o tym, by drzewko było pozbawione wszystkich ozdób.

Informacja prasowa RDLP w Krakowie

os 20.12.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również