Kamery live
prognoza pogody

Ośrodek Pomocy Społecznej podsumowuje ostatnie tygodnie

30 kwietnia 2020 14:10
Wyciszenie Włącz dźwięk

Większa ilość obowiązków, nowe zadania i inicjatywy oraz konieczność dostosowania pracy do całkiem nowej rzeczywistości. Najważniejsze zadania Ośrodka Pomocy Społecznej w okresie epidemii obejmują przede wszystkim pomoc rzeczową, żywnościową dla osób samotnych, starszych, niepełnosprawnych, z problemem bezrobocia, czy pozostających w kwarantannie, ale także  akcję “Zakupy dla seniora”, pomoc psychologiczną, poradnictwo duchowe, czy telefoniczne usługi informacyjne.

-Część zadań wynikała z naszej wewnętrznej potrzeby, naszej inicjatywy dla lokalnej społeczności, część zadań to są zadania, które zostały na nas nałożone ze strony Urzędu Wojewódzkiego czy też bezpośrednio ze strony Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej – tłumaczy Agnieszka Zmarzlińska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Targu. 

Wśród wielu zadań,  najistotniejsze to zapewnienie pomocy żywnościowej dla potrzebujących. To osoby samotne, starsze, niepełnosprawne, ale także świadczeniobiorcy korzystający z bezpłatnych posiłków wydawanych przez Polski Komitet Pomocy Społecznej. Już od 17 marca posiłki trafiają codziennie bezpośrednio do miejsca zamieszkania świadczeniobiorców – to ponad 80 środowisk z terenu Nowego Targu. Żywność dotarła też do 8 osób pozostających w kwarantannie, dzięki współpracy z druhami OSP z Nowego Targu. 

-W okresie, kiedy został wprowadzony stan epidemii, dostarczonych zostało prawie 10 ton żywności, jest ona rozdysponowywana na bieżąco przez Polski Komitet Pomocy Społecznej. Pomagają w tym wolontariusze – podkreśla dyrektor OPS Agnieszka Zmarzlińska – Dziękuję z tego miejsca wszystkim wolontariuszom, bez ich udziału zaangażowania wielu rzeczy w ogóle nie udałoby się zrealizować. 

Wolontariusze z własnej inicjatywy i ze środków własnych przygotowali żywnościowe paczki świąteczne dla 5 seniorów i 7 osób z problemem bezrobocia. Z kolei 12 seniorów z Nowego Targu zgłosiło się i skorzystało kilkakrotnie z akcji “Zakupy dla seniora”. 

Wśród dodatkowych usług OPS w Nowym Targu jest pomoc psychologiczna oraz poradnictwo duchowe, realizowane dzięki współpracy z parafią pw. św. Katarzyny. Psycholog dyżuruje w każdy poniedziałek i piątek od 10 do 12, natomiast codziennie od 7.30 do 19 pracownicy OPS dyżurują pod telefonami po to, żeby przekazać wszystkim osobom potrzebującym m.in. niezbędne informacje o możliwości wsparcia.

Dyżury telefoniczne to również niezwykle istotny aspekt działalności OPS. Jak podkreśla pani dyrektor, osobom starszym i samotnym najbardziej brakuje kontaktu z innymi ludźmi. Telefon z podziękowaniami za posiłek często staje się pretekstem do rozmowy, której tak bardzo potrzebują.

 

os 30.04.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również