Kamery live
prognoza pogody

OSP przed 135-leciem – aktywna i w Budżecie Obywatelskim

21 października 2016 10:25

NOWY TARG. W najbliższą niedzielę, 23 października, Nowotarska Ochotnicza Straż Pożarna będzie obchodziła 135-lecie swego istnienia. Jubileuszowe uroczystości zaplanowano i na Kowańcu, i na Nowej Targowicy. Najstarsza z podhalańskich jednostek zgłosiła też dwa projekty od Budżetu Obywatelskiego, polecając się uwadze głosujących w tegorocznej edycji. 

OSP przed 135-leciem – aktywna i w Budżecie Obywatelskim

Program niedzielnych strażackich uroczystości wygląda następująco:

godz. 09.45 – zbiórka pododdziałów na parkingu k/Długiej Polany

godz. 10.15 – przemarsz do Kościoła pw. Matki Boskiej Anielskiej na Kowańcu

godz. 10.30 Msza Święta i poświęcenie samochodu

godz. 12.30 przejazd na plac Nowej Targowicy (ul. Targowa) na uroczystości 135-lecia OSP Nowy Targ: złożenie meldunku, podniesienie flagi państwowej, powitanie zaproszonych gości, krótka historia OSP, wręczenie odznaczeń i podziękowań, przemówienia zaproszonych gości, zakończenie oficjalnej uroczystości, występ Miejskiej Orkiestry Dętej w Nowym Targu.

Przypomnijmy, że nowotarska Ochotnicza Straż Pożarna była pierwszą strażą utworzoną na terenie Podhala i pomimo różnych dziejowych zawirowań istnieje nieprzerwanie, zachowując ciągłość organizacyjną i bojową. Inicjatorem powstania straży był m.in. emerytowany starosta powiatowy Józef Schowal, który wspólnie z Edmundem Hoszardem rozpoczął zbieranie składek na poczet jej utworzenia. W akcję tę włączyli się także licznie mieszkańcy miasta.

Za początek Ochotniczej Straży Ogniowej w Nowym Targu przyjmuje się datę 22. września 1881 r., gdy Wysokie C. K. Namiestnictwo we Lwowie zatwierdziło ostatecznie jej Statut.

Od niedawna jednostka cieszy się zakupionym na jej potrzeby nowiutkim gaśniczym mercedesem i ten właśnie wóz będzie poświęcany podczas Mszy św. na Kowańcu. 

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w okręgu ogólnomiejskim, OSP zgłosiła projekt nr 3 (usuwanie skutków powodzi na terenie miasta Nowy Targ – zakup sprzętu dla OSP Nowy Targ, a w okręgu nr 1 – projekt nr 2 (zakup sprzętu do ratownictwa medycznego dla OSP Nowy Targ).

 

NT24TV 21.10.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również