nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

OSP przed 135-leciem – aktywna i w Budżecie Obywatelskim

NOWY TARG. W najbliższą niedzielę, 23 października, Nowotarska Ochotnicza Straż Pożarna będzie obchodziła 135-lecie swego istnienia. Jubileuszowe uroczystości zaplanowano i na Kowańcu, i na Nowej Targowicy. Najstarsza z podhalańskich jednostek zgłosiła też dwa projekty od Budżetu Obywatelskiego, polecając się uwadze głosujących w tegorocznej edycji. 

Program niedzielnych strażackich uroczystości wygląda następująco:

godz. 09.45 – zbiórka pododdziałów na parkingu k/Długiej Polany

godz. 10.15 – przemarsz do Kościoła pw. Matki Boskiej Anielskiej na Kowańcu

godz. 10.30 Msza Święta i poświęcenie samochodu

godz. 12.30 przejazd na plac Nowej Targowicy (ul. Targowa) na uroczystości 135-lecia OSP Nowy Targ: złożenie meldunku, podniesienie flagi państwowej, powitanie zaproszonych gości, krótka historia OSP, wręczenie odznaczeń i podziękowań, przemówienia zaproszonych gości, zakończenie oficjalnej uroczystości, występ Miejskiej Orkiestry Dętej w Nowym Targu.

Przypomnijmy, że nowotarska Ochotnicza Straż Pożarna była pierwszą strażą utworzoną na terenie Podhala i pomimo różnych dziejowych zawirowań istnieje nieprzerwanie, zachowując ciągłość organizacyjną i bojową. Inicjatorem powstania straży był m.in. emerytowany starosta powiatowy Józef Schowal, który wspólnie z Edmundem Hoszardem rozpoczął zbieranie składek na poczet jej utworzenia. W akcję tę włączyli się także licznie mieszkańcy miasta.

Za początek Ochotniczej Straży Ogniowej w Nowym Targu przyjmuje się datę 22. września 1881 r., gdy Wysokie C. K. Namiestnictwo we Lwowie zatwierdziło ostatecznie jej Statut.

Od niedawna jednostka cieszy się zakupionym na jej potrzeby nowiutkim gaśniczym mercedesem i ten właśnie wóz będzie poświęcany podczas Mszy św. na Kowańcu. 

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w okręgu ogólnomiejskim, OSP zgłosiła projekt nr 3 (usuwanie skutków powodzi na terenie miasta Nowy Targ – zakup sprzętu dla OSP Nowy Targ, a w okręgu nr 1 – projekt nr 2 (zakup sprzętu do ratownictwa medycznego dla OSP Nowy Targ).

 

0 0

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeszcze nikt nie komentował tego arytukłu.
Twój komentarz może być pierwszy!

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna