Osłabiony ryś znaleziony w słowackich Tatrach
Osłabione i apatyczne zwierzę zostało znalezione u stóp słowackich tatr, pomimo prób ratunku, nie przeżyło.
/fot. Tatranský národný park/
Jak czytamy w artykule Tatranskiego Narodowego Parku:
– Mieszkaniec wsi Gerlachov znalazł rysia zaplątanego w krzaki. W chwili odkrycia zwierzę wciąż żyło, ale według niego było ospałe i nie stawiało oporu. Znalazca złapał zwierzę i zaniósł je do swojej szopy. Ponieważ z młodym najwyraźniej nie było najlepiej, skontaktował się ze stowarzyszeniem łowieckim w Batizovcach i młode zostało przejęte przez gajowego. Ten skonsultował się z administracją TANAP w sprawie stanu zwierzęcia. Wspólnie zdecydowali, że młode powinno najpierw zostać zbadane przez lekarza weterynarii, niestety zdechło w czasie transportu. Następnie został przewieziony do Stacji Badawczej Administracji TANAP. Po kontroli jej pracownicy stwierdzili, że ryś jest wychudzony. W celu ustalenia przyczyny zgonu ciało przewieziono do Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej i Farmacji w Koszycach, gdzie kierownik kliniki doc. MVDr. Ladislav Molnár, dr. w ramach zajęć umożliwił im także udział w samej sekcji zwłok, która wyjaśniła prawdziwe przyczyny złego stanu malucha.
– Z dużym prawdopodobieństwem ryś również w krótkim czasie umrze na wolności. Fakt, że w momencie znalezienia był już osłabiony i nie opierał się schwytaniu, lub nie mogło się obronić, miało swój powód. Można przypuszczać, że został w sposób naturalny odrzucony przez matkę, jak to w naturze jest w zwyczaju w przypadku słabszych szczeniąt. Sekcja zwłok wykazała, że miał guza na sercu i tylko jedną nerkę, również znacznie powiększoną, co świadczyło o funkcjonalności drugiej brakującej nerki. Ze względu na zły stan zdrowia była już niedożywiona. Podczas sekcji zwłok wykryto także pasożyty wewnętrzne, ale dokładniejsze wyniki będą znane dopiero po bardziej szczegółowych analizach. – dodają pracownicy Parku.
Władze Parku pragną gorąco zaapelować do opinii publicznej, aby w żadnym wypadku nie manipulowała zwierzęciem, jeśli znajdzie niepełnosprawne lub martwe zwierzę objęte ochroną. Przede wszystkim należy skontaktować się z organizacją lub organem zajmującym się ochroną przyrody, bądź lokalnym stowarzyszeniem łowieckim. Osoby te wiedzą, jak postępować z danym zwierzęciem i jakie warunki należy spełnić, aby nie naruszyć prawa o ochronie przyrody i krajobrazu. Każde nieuprawnione obchodzenie się z chronionym zwierzęciem jest przestępstwem.
Komentarze