Kamery live
prognoza pogody

Orawski moj pod budynkiem starostwa – z ciekawą dedykacją

4 maja 2017 21:40

Przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Nowym Targu stanął tradycyjny, orawski moj z bardzo ciekawą inskrypcją, skierowaną do pana starosty. 

Orawski moj pod budynkiem starostwa - z ciekawą dedykacją

Stawianie moji to tradycja kultywowana na Orawie – przybyła tam z terenów Austrii i Słowacji, jednak sam zwyczaj stawiania moji sięga prawdopodobnie czasów antycznych. Moje stawiane są w nocy z 30 kwietnia na 1 maja – jest to noc Filipa i Jakuba, a w ostatnich latach obserwuje się wyraźny wzrost popularności tego zwyczaju. W Lipnicy Wielkiej co roku organizowany jest nawet konkurs na “Nojpiykniyjsy Gminny Moj”.

Tradycja stawiania moja ma podłoże matrymonialne i wyraża sympatię chłopaka do dziewczyny, jest formą zalotów, a jednocześnie sposobem  na przypodobanie się wybrance. Jednak nie tylko – moj może mieć też inny wymiar, np. może wyrażać życzenie niepowodzenia poprzez umieszczenie na drzewie zamiast zielonego drzewka – starych gaci, kapci lub przez zostawienie wierchu suchego.

Moj może też wyrażać różnego rodzaju wyznania, wyabstrahowane od matrymonialnego wymiaru. Taki moj stanął właśnie pod Starostwem Powiatowym w Nowym Targu – podobno postawiła go po kryjomu delegacja z Lipnicy Wielkiej. Przyczepiona do moja tabliczka zawiera zabawne post scriptum, w którym zawarty jest apel o to, by starosta sfinalizował trwającą od lat komasację gruntów w Lipnicy Wielkiej. 

– Starosta, kunc te komasacje – czytamy na przyczepionej do moja tabliczce. 

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Nowym Targu

źródło: www.ockorawa.pl

/os

 

 

NT24TV 04.05.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również