Kamery live
prognoza pogody

“Opłatek” Związku Podhalan

7 stycznia 2020 12:08
Wyciszenie Włącz dźwięk

W restauracji Skalny Dworek w Nowym Targu odbyło się wczoraj spotkanie opłatkowe Związku Podhalan. Wcześniej, podczas uroczystej mszy odprawionej w kościele pw. św. Katarzyny, do grona  nowotarskiego oddziału Związku przyjęto trzech nowych członków.

Coroczne spotkanie zgromadziło wielu uczestników i delegacji z różnych stron. Wśród honorowych gości znaleźli się parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i powiatu, kapelani, honorowi członkowie Związku Podhalan, obecny wiceprezes zarządu głównego. 

-Kochani, życzę wam, żeby ta wasza praca związkowa, która was musi cieszyć, skoro tylu was z niej uczestniczy, żeby przynosiła jak najlepsze owoce – zwracała  się do górali posłanka Anna Paluch – Mamy taki napór obcych ideologii, treści, nie wszystko, co przychodzi z Brukseli jest warte przyjęcia. Tym bardziej musimy się, mówiąc kolokwialnie, okopać przy tej naszej góralskiej tożsamości, bo jeżeli ma się dobre w stronę Europy wrócić to skąd, jak nie z Polski, a Polskę kto natchnie, jak nie górale. 

Życzenia gwarą składał też senator Jan Hamerski, jeden z honorowych członków Związku Podhalan. 

-Żeby to, co kiedyś pisało na sztandarze Związku Górali z 1923 roku “W jedności siła”, żeby ten napis był siłą przewodnią całego Związku Podhalan “nie ino w mieście, ba na całym syrokim Podhalu, od Popradu  po Olzę” – mówił senator.

Standardowe życzenia zdrowia, pomyślności i Bożego błogosławieństwa w Nowym Roku złożył burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. 

Spotkanie opłatkowe poprzedziła msza św. w kościele pw. św. Katarzyny w Nowym Targu, podczas której kazanie wygłosił ks. Mieczywław Łukaszczyk, kapelan Związku, odwołując się głównie do wczorajszego święta Objawienia Pańskiego. Podczas Mszy św. odbyło się także uroczyste ślubowanie trzech nowych członków Związku Podhalan. Wśród nowo przyjętych do nowotarskiego oddziału Związku Podhalan znalazł się m.in. znany nowotarski fotoreporter Szymon Pyzowski. 

/os

 

os 07.01.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również