Kamery live
prognoza pogody

“Ojcowie niepodległości” – otwarcie wystawy

2 sierpnia 2018 17:30

2 sierpnia przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Nowym Targu odbyło się oficjalne otwarcie plenerowej wystawy zatytułowanej “Ojcowie niepodległości”. Jest ona elementem ogólnopolskiej akcji edukacyjnej IPN “Biało-czerwony szlak. Moja Niepodległa”. Głównymi organizatorami są Oddział IPN w Krakowie i Starostwo Powiatowe w Nowym Targu.

Wystawa “Ojcowie niepodległości” prezentuje sześciu działaczy niepodległościowych, którzy zasłynęli jako liderzy w walce i staraniach o odzyskanie wolności. Mowa o Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Ignacym Janie Paderewskim, Wincentym Witosie, Wojciechu Korfantym i Ignacym Daszyńskim.

– Polska niepodległość ma wielu ojców, ale wśród tych, którzy walczyli o odzyskanie wolności, dokonania kilku postaci wyróżniają się w sposób szczególny. Wystawa, którą dzisiaj otwieramy, to doskonała okazja, by przypomnieć ich zasługi. Reprezentowali oni różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religijną. Mimo to potrafili skupić się na jednym naczelnym celu – odzyskaniu niepodległości – mówił Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber podczas oficjalnego otwarcia.


Podczas otwarcia obecni byli także wicestarosta Władysław Tylka oraz przedstawiciele Zarządu Powiatu. 

Na wystawie od dzisiaj można podziwiać plansze z biogramami działaczy niepodległościowych. Wyszczególniono najważniejsze daty i wydarzenia. Można zobaczyć kopie ważnych dokumentów oraz prześledzić mapę z 1918 roku. Wystawa zostanie pokazana w ponad 120 miastach.

Po uroczystym otwarciu w starostwie odbył się wykład dr Marcina Chorązkiego z Oddziału IPN w Krakowie pt. „Polskie drogi do Niepodległości”.


Otwarcie wystawy zostało zorganizowane w ramach Powiatowego Programu Obchodów Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

/ak

Aleksandra Kokalik 02.08.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również