Odwieczny rywal pokonany!

13 października 2017 19:40

Hokeiści Podhala Nowy Targ zwycięsko wyszli w pierwszej w tym sezonie konfrontacji z odwiecznym rywalem Unią Oświęcim. Wygrana „Szarotkom” nie przyszła jednak łatwo. Losy tego spotkania ważyły się do ostatnich jego sekund.

Lepiej w mecz weszła Unia, która w pierwszych pięciu minutach była bardziej aktywna. Żaden jednak z kilku oddanych w tym okresie przez gości strzałów na bramkę Podhala nie był na tyle precyzyjny by zaskoczyć Martinsa Raitumsa. Skuteczni byli za to Podhalanie, których w 7 min na prowadzenie wyprowadził Marcin Kolusz. Kapitan „Szarotek” najszybciej odnalazł się w zamieszaniu jakie powstało pod bramką Unitów po wcześniejszym strzale Damiana Tomasika. Gospodarze poszli za ciosem i w 11 min podwyższyli prowadzenie. Na listę strzelców wpisał się Siergiej Ogorodnikow, ale dużą rolę przy tym trafieniu odegrał asystujący mu Mateusz Michalski. W 13 min goście „złapali” kontakt. Pozostawiony bez opieki Radim Haas mocnym strzałem nie dał szans Raitumsowi.

W drugiej tercji także przez jej zdecydowaną większość inicjatywa należała do Unii i w 29 min doprowadziła ona do wyrównania. Po strzale Adriana Kowalówki, tuż przed bramką Podhala tor lotu krążka zmienił Petr Tabacek. Podhalanie nie przekonywali swoją grą. Nawet w okresach gry w liczebnej przewadze nie specjalnie zagrażali bramce Michala Fikrta. W 39 min „Szarotki” odzyskały jednak prowadzenie, po indywidualnej akcji Bartłomieja Neupauera. Odpowiedź unitów była błyskawiczna. Po 69 sekundach po serii błędów Podhalan w defensywie, wyrównał Haas.

Trzecia tercja wyrównana. W pierwszych jej 10 minutach Podhale raz, a Unia trzy razy grała w liczebnej przewadze, ale żadnej ze stron goli to nie przyniosło. Bliżej tego była Unia. Po strzale Jerzego Gabrysia krążek jednak zatrzymał się na słupku bramki Podhala. W 52 min, kiedy zespoły grały w kompletach, „Szarotki” wyprowadziły kontratak. Neupauer dograł do Jarosława Różańskiego, a ten mimo że był faulowany zdołał oddać skuteczny strzał. Ta akcja jak się później okazało rozstrzygnęła losy tego spotkania.

Na zwycięstwo pracuje cała drużyna, dlatego nie czuję się bohaterem. Bardzo ciężko nam szło w tym spotkaniu, głównie przez to, że traciliśmy gole w bardzo, że tak powiem nonszalancki sposób. Najważniejsze jednak że swój cel jakim było zwycięstwo osiągnęliśmy – przyznał zdobywca zwycięskiej bramki.

– Przyjechaliśmy tutaj z nadzieją, że zagramy dobry mecz i zdobędziemy jakikolwiek punkt. I wydaje mi się, że postawiliśmy gospodarzom twarde warunki. Z upływem czasu liczyliśmy na coraz więcej, ale w trzeciej tercji Podhale załatwiło nas jedną kontrą. Na pewno jakiś tam niedosyt po tym meczu pozostanie – ocenił kapitan Unii, Jerzy Gabryś.

– Myślę, że nie zasłużyliśmy na przegraną za trzy punkty. Cały czas ambitnie goniliśmy wynik. I dlatego tym bardziej szkoda, że za tą ambicję i serce jakie w tym meczu moi zawodnicy zostawili na lodzie, nie spotkała nas żadna nagroda – podsumował trener Unii, Josef Dobos.

– To było dla nas bardzo ważne spotkanie i dlatego to zwycięstwo bardzo nas cieszy. Unia postawiła nam ciężkie warunki. Bardzo dobrze grała w defensywie. Niestety nam po raz kolejny przytrafiły się momenty dekoncentracji, głównie w momentach gdy prowadziliśmy różnicą jednej, a nawet dwóch bramek. Gdyby nie to, to myślę że ten mecz moglibyśmy po tym 2:0 spokojnie kontrolować. W takich sytuacjach kluczowa jest indywidualna odpowiedzialność zawodnika. I na pewno nad sferą mentalną musimy popracować – ocenił szkoleniowiec Podhala, Marek Ziętara

TatrySki Podhale Nowy Targ – KS Unia Oświęcim 4:3 (2:1, 1:2, 1:0)

Bramki: 1:0 Kolusz (Tomasik) 7, 2:0 Ogorodnikow (M. Michalski) 11, 2:1 Haas (S. Kowalówka, Rufer) 13, 2:2 Tabacek (A. Kowalówka) 29, 3:2 Neupauer (Sulka) 39, 3:3 Haas (Tabacek) 40, 4:3 Różański (Neupauer) 52. Sędziował: Paweł Breske z Jastrzębia. Kary: 10-12 min. Widzów: 1000

Podhale: Raitums – Jaśkiewicz, Tomasik, Kolusz, Zapała, Wielkiewicz – K. Kapica, Samarin, Biezais, Ogorodnikov, M. Michalski – Sulka, Pichnarcik, Dalidowicz, Neupauer, Różański – Wsół, Mrugała, Podlipni, Siuty, Wolski.

Unia: Fikrt – A. Kowalówka, Vosatko, Rufer, Danecek, S. Kowalówka – Gabryś, Bezuska, Tabacek, Haas, Piotrowicz – Krzak, Saur, Malicki, Wanat, Paszek oraz Hatłas, Lacheta, Wojtarowicz.