Kamery live
prognoza pogody

Odpowiedzialnie w góry! Przygotuj się odpowiednio zanim ruszysz na narty

9 marca 2019 16:29

TATRY. Ferie zimowe już za nami, ale sezon narciarski w górach trwa w najlepsze. Na Kasprowym Wierchu wciąż leży nawet 180 cm śniegu. Przed przypięciem nart pamiętajmy o dobrym przygotowaniu kondycyjnym i odpowiednim doborze sprzętu, tak, by na trasach zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym. O podstawowych zasadach, których powinien przestrzegać każdy wychodzący na stok, przypominają Anna Figura, mistrzyni świata i Europy w narciarstwie wysokogórskim oraz Michał Kłusak, aktualnie najwyżej sklasyfikowany polski narciarz alpejski, ambasadorzy akcji Odpowiedzialnie w góry! organizowanej przez PKL przy wsparciu TOPR i TPN.

Odpowiedzialnie w góry! Przygotuj się odpowiednio zanim ruszysz na narty

W filmach edukacyjnych przygotowanych na potrzeby akcji Odpowiedzialnie w góry! Michał Kłusak opowiada  o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na trasie narciarskiej. Można się z  nich dowiedzieć jak na stoku zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym, jak ważna jest  kondycja fizyczna i dobry trening jeszcze przed wyruszeniem na trasę oraz jak dobrać i przygotować sprzęt narciarski przed pierwszym szusem.

Jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa jazdy na nartach jest dostosowanie prędkości do posiadanych umiejętności,  ale i do rodzaju trasy i warunków atmosferycznych. Kolizje i wypadki zdarzają się najczęściej, kiedy jedziemy za szybko i wtedy, gdy nie zauważymy innych narciarzy na naszej drodze – mówi Michał Kłusak,  olimpijczyk z Pyeongchang, ambasador akcji Odpowiedzialnie w góry!. – Na stoku powinniśmy poruszać się tak, aby w każdym nagłym wypadku móc się zatrzymać, bądź skręcić omijając przeszkodę. W miejscach o ograniczonej widoczności należy poruszać się wolno. Mam tu na myśli takie miejsca jak okolice muld i innych garbów na stoku, przed zakrętami, na końcu trasy lub w pobliżu wyciągu – dodaje.

Wizytę na stoku powinno poprzedzić odpowiednie przygotowanie sprzętu. – Każdy może zrobić to sam, ale można także oddać narty do profesjonalnego serwisu narciarskiego, gdzie zostaną naostrzone i nasmarowane. Profesjonaliści ustawią nam także wiązania oraz siłę wypięcia. Taką czynność powinniśmy powtórzyć w trakcie sezonu, bo o narty trzeba dbać – podkreśla Kłusak.

Aby bezpiecznie poruszać się po stokach, musimy też zadbać o przygotowanie fizyczne. Bezpośrednio przed samą jazdą warto pomyśleć o dobrej rozgrzewce. Chodzi o to, żeby nasze mięśnie były rozruszane i elastyczne. Trzeba pobudzić układ nerwowy i przygotować się do wysiłku fizycznego.

Odpowiedzialność w górach to między innymi odpowiednie przygotowanie organizmu do wysiłku. Nie da się wstać zza biurka i po prostu przenieść się od razu na stok czy pójść na kilkugodzinną wycieczkę skitourową. Taki rodzaj aktywności wymaga systematycznych przygotowań – przypomina Anna Figura, wielokrotna medalistka Pucharu Świata oraz Pucharu Polski w narciarstwie wysokogórskim, ambasadorka akcji Odpowiedzialnie w góry!

Reguły zachowania na stoku określa dekalog  Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Zawiera on podstawowe zasady bezpieczeństwa, których powinien przestrzegać każdy odpowiedzialny narciarz lub snowboardzista. Jeżeli dojdzie do wypadku, zachowanie niezgodne z kodeksem może skutkować pociągnięciem do odpowiedzialności cywilnej lub karnej. Tylko podczas tegorocznych ferii policjanci na podhalańskich stokach narciarskich zastosowali prawie 400 pouczeń, podjęli 22 interwencje, a w 16 przypadkach udzielali pomocy i asysty ratownikom górskim.

Pierwsza, zimowa edycja całorocznej akcji Odpowiedzialne w góry!, która ma zwiększyć bezpieczeństwo i świadomość turystów potrwa do końca sezonu zimowego na Kasprowym Wierchu. Organizatorem akcji jest PKL.

 

Ambasadorzy akcji dzielą się doświadczeniami z górskich wypraw i treningów, opowiadają w jaki sposób zaplanować i przygotować się do wędrówek, jazdy na nartach i skitouringu, jak zachować się na szlaku i na stoku, uwzględnić zmieniające się warunki atmosferyczne, co zrobić gdy spotkamy dzikie zwierzę, jak chronić przyrodę oraz zorganizować sobie czas podczas pobytu w górach, by najlepiej i bezpiecznie go wykorzystać.

Więcej informacji na temat akcji oraz porad można znaleźć na stronie www.odpowiedzialniewgory.pl i na FB/odpowiedzialniewgory. Strona jest aktualizowana na bieżąco o nowe informacje przydatne przed wyjściem w góry. 

(informacja prasowa)

Fot. Archiwum PKL

Anna Szopińska 09.03.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również