Kamery live
prognoza pogody

Odpowiedzialnie w góry! Przed wyjściem na szlak sprawdź warunki pogodowe

3 kwietnia 2019 16:34

TATRY. Dziś – kolejny odcinek przygotowany w ramach akcji „Odpowiedzialnie w góry!”. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskich Kolei Linowych wynika, że o zmienności pogody w Tatrach nie wiemy zbyt wiele. Tymczasem to właśnie pogoda jest jednym z najważniejszych czynników, które powinniśmy brać pod uwagę, planując górskie wycieczki.

Odpowiedzialnie w góry! Przed wyjściem na szlak sprawdź warunki pogodowe

– Zanim zdecydujemy się na wyjście na szlak, trzeba poznać aktualne i przewidywane warunki atmosferyczne oraz wiedzieć, jak się zachować, kiedy zaskoczą nas śnieg w środku lata, burza, mgła czy porywisty wiatr – przypomina Apoloniusz Rajwa, przewodnik wysokogórski i tatrzański, wieloletni pracownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Kasprowym Wierchu, ambasador akcji Odpowiedzialnie w góry!

Zaledwie 40 proc. badanych przez IBRIS na zlecenie Polskich Kolei Linowych wiedziało, że śnieg w Tatrach może leżeć przez cały rok. 32 proc. respondentów niesłusznie spodziewało się go wyłącznie od września do maja, a 23 proc. od października do marca. Zdecydowana większość ankietowanych, bo aż 85 proc., nie umiała też wskazać, jak zachować się w górach podczas burzy.  Wyniki tego badania pokazują, że nasza wiedza na temat pogody w górach i tego, jak się zachować na szlaku w trudnych warunkach atmosferycznych, nie jest najlepsza.

 

Warunki w górach mogą zmieniać się z godziny na godzinę. Największe zagrożenia związane z pogodą to porywisty wiatr, mgła i zróżnicowana temperatura. Na graniach wieje przeciętnie z prędkością 80–100 km/godz., a porywy często dochodzą do 140–150 km/godz.  Silny wiatr może nas przewrócić lub zdmuchnąć, w niższych partiach gór jesteśmy też narażeni na przygniecenie przez wywracane drzewa lub spadające gałęzie. Wiatr sprawia, że odczuwalna temperatura jest też znacznie niższa, co może prowadzić do szybkiego wychłodzenia organizmu. 

Wiatru w górach nigdy nie wolno lekceważyć. Obowiązkiem każdego turysty przed wizytą na szlaku powinno być sprawdzenie pogody na najbliższe godziny, by bezpiecznie zdążyć zrealizować cel swojej wycieczki. Warto zapoznać się z komunikatami turystycznym TPN-u oraz komunikatem lawinowym dostępnym na stronie TOPR-u – mówi Apoloniusz Rajwa.

Niebezpieczny może być także wiatr halny. Najsilniejszy halny w Tatrach wiał w maju 1968 roku, porywy dochodziły do 300 km/ godz.

– Tego dnia miałem dyżur w obserwatorium na Kasprowym Wierchu. Żeby wyjść na zewnątrz i zrobić odczyty pogodowe, musiałem przywiązać się liną do kaloryfera i dodatkowo trzymać się mocno barierki. Wiało tak mocno, że nad tarasem przelatywały kamienie. Deski, które były zgromadzone do budowy wyciągu na Goryczkowej, wiatr zrzucił do Kotła Gąsienicowego – wspomina Apoloniusz Rajwa. 

Pamiętajmy, że silny wiatr znacznie utrudnia bądź uniemożliwia normalną wędrówkę. Duży napór powietrza może nie tylko przeszkadzać w zrobieniu kroku, ale też zapierać dech. Należy wtedy osłonić usta, ręką, szalikiem czy chustką, lecz nie odwracać się do wiatru plecami, gdyż spowoduje to jeszcze większe trudności w oddychaniu.

Więcej informacji na temat akcji edukacyjnej oraz porad w materiałach filmowych można znaleźć na stronie www.odpowiedzialniewgory.pl i na FB/odpowiedzialniewgory. Strona jest aktualizowana na bieżąco o nowe informacje przydatne przed wyjściem w góry. 

Ambasadorzy akcji dzielą się doświadczeniami z górskich wypraw i treningów, opowiadają, w jaki sposób zaplanować i przygotować się do wędrówek, jazdy na nartach i skitouringu, jak zachować się na szlaku i na stoku, uwzględnić zmieniające się warunki atmosferyczne; co zrobić, gdy spotkamy dzikie zwierzę; jak chronić przyrodę oraz zorganizować sobie czas podczas pobytu w górach, by najlepiej i bezpiecznie go wykorzystać.

Pierwsza, zimowa edycja całorocznej akcji Odpowiedzialne w góry!, która ma zwiększyć bezpieczeństwo i świadomość turystów, potrwa do końca sezonu zimowego na Kasprowym Wierchu.

————————————————————————————————————————

O akcji: Organizatorem akcji edukacyjnej Odpowiedzialnie w góry! są Polskie Koleje Linowe. Partnerami akcji są TOPR i TPN.

Oto trzy krótkie filmy edukacyjne na temat warunków pogodowych z udziałem Apoloniusza Rajwy:

https://www.youtube.com/watch?v=dW4W6rWj2SI&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=nh2gZWnOc44&feature=youtu.be

informacja prasowa opr. (asz)

Anna Szopińska 03.04.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również