Odpowiedzialnie w góry! Przed wyjściem na szlak sprawdź warunki pogodowe
TATRY. Dziś – kolejny odcinek przygotowany w ramach akcji „Odpowiedzialnie w góry!”. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskich Kolei Linowych wynika, że o zmienności pogody w Tatrach nie wiemy zbyt wiele. Tymczasem to właśnie pogoda jest jednym z najważniejszych czynników, które powinniśmy brać pod uwagę, planując górskie wycieczki.

– Zanim zdecydujemy się na wyjście na szlak, trzeba poznać aktualne i przewidywane warunki atmosferyczne oraz wiedzieć, jak się zachować, kiedy zaskoczą nas śnieg w środku lata, burza, mgła czy porywisty wiatr – przypomina Apoloniusz Rajwa, przewodnik wysokogórski i tatrzański, wieloletni pracownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Kasprowym Wierchu, ambasador akcji Odpowiedzialnie w góry!
Zaledwie 40 proc. badanych przez IBRIS na zlecenie Polskich Kolei Linowych wiedziało, że śnieg w Tatrach może leżeć przez cały rok. 32 proc. respondentów niesłusznie spodziewało się go wyłącznie od września do maja, a 23 proc. od października do marca. Zdecydowana większość ankietowanych, bo aż 85 proc., nie umiała też wskazać, jak zachować się w górach podczas burzy. Wyniki tego badania pokazują, że nasza wiedza na temat pogody w górach i tego, jak się zachować na szlaku w trudnych warunkach atmosferycznych, nie jest najlepsza.
Warunki w górach mogą zmieniać się z godziny na godzinę. Największe zagrożenia związane z pogodą to porywisty wiatr, mgła i zróżnicowana temperatura. Na graniach wieje przeciętnie z prędkością 80–100 km/godz., a porywy często dochodzą do 140–150 km/godz. Silny wiatr może nas przewrócić lub zdmuchnąć, w niższych partiach gór jesteśmy też narażeni na przygniecenie przez wywracane drzewa lub spadające gałęzie. Wiatr sprawia, że odczuwalna temperatura jest też znacznie niższa, co może prowadzić do szybkiego wychłodzenia organizmu.
– Wiatru w górach nigdy nie wolno lekceważyć. Obowiązkiem każdego turysty przed wizytą na szlaku powinno być sprawdzenie pogody na najbliższe godziny, by bezpiecznie zdążyć zrealizować cel swojej wycieczki. Warto zapoznać się z komunikatami turystycznym TPN-u oraz komunikatem lawinowym dostępnym na stronie TOPR-u – mówi Apoloniusz Rajwa.
Niebezpieczny może być także wiatr halny. Najsilniejszy halny w Tatrach wiał w maju 1968 roku, porywy dochodziły do 300 km/ godz.
– Tego dnia miałem dyżur w obserwatorium na Kasprowym Wierchu. Żeby wyjść na zewnątrz i zrobić odczyty pogodowe, musiałem przywiązać się liną do kaloryfera i dodatkowo trzymać się mocno barierki. Wiało tak mocno, że nad tarasem przelatywały kamienie. Deski, które były zgromadzone do budowy wyciągu na Goryczkowej, wiatr zrzucił do Kotła Gąsienicowego – wspomina Apoloniusz Rajwa.
Pamiętajmy, że silny wiatr znacznie utrudnia bądź uniemożliwia normalną wędrówkę. Duży napór powietrza może nie tylko przeszkadzać w zrobieniu kroku, ale też zapierać dech. Należy wtedy osłonić usta, ręką, szalikiem czy chustką, lecz nie odwracać się do wiatru plecami, gdyż spowoduje to jeszcze większe trudności w oddychaniu.
Więcej informacji na temat akcji edukacyjnej oraz porad w materiałach filmowych można znaleźć na stronie www.odpowiedzialniewgory.pl i na FB/odpowiedzialniewgory. Strona jest aktualizowana na bieżąco o nowe informacje przydatne przed wyjściem w góry.
Ambasadorzy akcji dzielą się doświadczeniami z górskich wypraw i treningów, opowiadają, w jaki sposób zaplanować i przygotować się do wędrówek, jazdy na nartach i skitouringu, jak zachować się na szlaku i na stoku, uwzględnić zmieniające się warunki atmosferyczne; co zrobić, gdy spotkamy dzikie zwierzę; jak chronić przyrodę oraz zorganizować sobie czas podczas pobytu w górach, by najlepiej i bezpiecznie go wykorzystać.
Pierwsza, zimowa edycja całorocznej akcji Odpowiedzialne w góry!, która ma zwiększyć bezpieczeństwo i świadomość turystów, potrwa do końca sezonu zimowego na Kasprowym Wierchu.
————————————————————————————————————————
O akcji: Organizatorem akcji edukacyjnej Odpowiedzialnie w góry! są Polskie Koleje Linowe. Partnerami akcji są TOPR i TPN.
Oto trzy krótkie filmy edukacyjne na temat warunków pogodowych z udziałem Apoloniusza Rajwy:
https://www.youtube.com/watch?v=dW4W6rWj2SI&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=nh2gZWnOc44&feature=youtu.be
informacja prasowa opr. (asz)
Komentarze