Kamery live
prognoza pogody

Odpowiedzialnie w góry! Lawinowe ABC może uratować Ci życie

5 marca 2019 10:52
Wyciszenie Włącz dźwięk
– Pierwszym pytaniem turysty wybierającego się w góry powinno być zawsze: na co mogę sobie pozwolić, biorąc pod uwagę kondycję, kompetencje górskie, wyposażenie i panujące warunki atmosferyczne. By dopasować swoje plany górskiej wycieczki do tych warunków nie wystarczy skoncentrować się na prognozie pogody. Trzeba posiadać niezbędną wiedzę, sprzęt i umiejętności jak go właściwie użyć – tłumaczy […]

– Pierwszym pytaniem turysty wybierającego się w góry powinno być zawsze: na co mogę sobie pozwolić, biorąc pod uwagę kondycję, kompetencje górskie, wyposażenie i panujące warunki atmosferyczne. By dopasować swoje plany górskiej wycieczki do tych warunków nie wystarczy skoncentrować się na prognozie pogody. Trzeba posiadać niezbędną wiedzę, sprzęt i umiejętności jak go właściwie użyć – tłumaczy naczelnik TOPR.

Podstawowym zimowym wyposażeniem turysty na wysokogórskich szlakach, oprócz raków i czekana jest tak zwane lawinowe ABC, czyli detektor, sonda i łopatka. Każdy wychodzący w góry powinien mieć je ze sobą. Detektor to niewielkie urządzenie nadawczo-odbiorcze, które w razie zasypania kogoś przez lawinę daje możliwość jego szybkiego zlokalizowania. Sonda to składana tyczka, którą można precyzyjnie namierzyć zasypanego, dzięki czemu wiadomo, w którym miejscu trzeba użyć łopaty lawinowej.  Samo posiadanie lawinowego ABC nie zapewni nam jednak bezpieczeństwa. Musimy też wiedzieć, jak posługiwać się tym sprzętem. Można się tego nauczyć na kursie lawinowym, choćby weekendowym. Zdobędziemy tam również wiedzę na temat planowania górskich wypraw i oceny ryzyka, bo to jest kluczowe. Nauczymy się także, jakie zagrożenie niesie ze sobą konkretny stopień zagrożenia lawinowego.

Całkowicie przysypana przez lawinę osoba ma z każdą minutą coraz mniejsze szanse na przeżycie. Jeśli uda nam się ją wydobyć spod śniegu w maksymalnie 15 minut, prawdopodobieństwo uratowania rośnie do prawie 90 proc.

Zróbmy wszystko, żeby nie zostać zasypanym przez lawinę.  Pamiętajmy też, że w górach musimy zadbać nie tylko o własne zdrowie i życie, ale także być przygotowanymi na to, by umieć sobie wzajemnie pomóc. Żaden z poszkodowanych, których pod koniec stycznia porwała na Rysach śnieżna lawina, nie miał ze sobą lawinowego ABC, a przecież dzięki umiejętnemu posługiwaniu się sprzętem lawinowym mamy znacznie większe szanse na szybkie dotarcie do osoby zasypanej – przypomina naczelnik TOPR.

Pierwsza, zimowa edycja całorocznej akcji Odpowiedzialne w góry!, która ma zwiększyć bezpieczeństwo i świadomość turystów, potrwa do końca sezonu zimowego na Kasprowym Wierchu. Działania komunikacyjne akcji skupione są wokół pięciu głównych obszarów – bezpieczeństwa, przyrody, kondycji fizycznej, turystyki i kultury.

https://www.youtube.com/watch?v=KUIJLSdUQQA&feature=youtu.be

Ambasadorzy akcji dzielą się z odbiorcami doświadczeniami z górskich wypraw i treningów, opowiadają w jaki sposób zaplanować i przygotować się do wędrówek, jazdy na nartach i skitouringu, jak zachowywać się na szlaku i na stoku, uwzględnić zmieniające się warunki atmosferyczne, co zrobić gdy spotkamy dzikie zwierzę, jak chronić przyrodę oraz zorganizować sobie czas podczas pobytu w górach, by najlepiej i bezpiecznie go wykorzystać. 

Więcej informacji na temat akcji oraz porad można znaleźć na stronie www.odpowiedzialniewgory.pl i w mediach społecznościowych. Strona jest aktualizowana na bieżąco o nowe informacje przydatne przed wyjściem w góry. 

O akcji: Organizatorem akcji edukacyjnej Odpowiedzialnie w góry! są Polskie Koleje Linowe. Partnerami akcji są TOPR i TPN. Patronami medialnymi są: Radio Zet, Tygodnik Podhalański, Tatromaniak.pl, Malopolskaonline.pl, Ski Magazyn i Tatra Premium Magazine.

Polskie Koleje Linowe to przedsiębiorstwo z 80-letnią tradycją działające w branży turystycznej, operator kolei linowych w kluczowych lokalizacjach turystycznych w  Polsce. Spółka oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną. Obecnie PKL działa w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach: Kasprowy Wierch, Gubałówka, Jaworzyna Krynicka, Góra Parkowa, Mosorny Groń, Palenica oraz Góra Żar. PKL jest jednym z największych pracodawców na Podhalu, zatrudniającym ponad 300 osób. Priorytetem PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie dalsze inwestycje i poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które mogą posługiwać się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.

(Informacja prasowa i fot. PKL)

Anna Szopińska 05.03.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również