Kamery live
prognoza pogody

Odlotowa Małopolska – relacja z pierwszego dnia festiwalu

1 kwietnia 2023 14:10

Do 2 kwietnia w Nowym Targu i okolicach odbywa się Małopolski Festiwal Balonowy “Odlotowa Małopolska”. W wydarzeniu biorą udział 23 załogi balonowe nie tylko z Polski ale również z Węgier i Austrii. 

Odlotowa Małopolska - relacja z pierwszego dnia festiwalu

Festiwal rozpoczął się w piątkowe popołudnie 31 marca. Mimo nie najlepszych prognoz pogody, załogom udało się wystartować i zmierzyć się w jednej konkurencji sportowych. Piloci balonów mieli za zadanie nadlecieć balonem nad punkty wyznaczone przez sędziego zawodów. Punktami są znaki rozłożone na ziemi (krzyż z płótna o wymiarach 5×5 metrów) i nad punktem wyrzucić tzw. marker czyli woreczek z piaskiem i dowiązaną wstęgą. Marker załogi jaki wyląduje najbliżej środka punktu (lub punktów) wygrywa. Załogi mogły dzisiaj startować z dowolnego miejsca jednak nie bliżej niż 800 metrów od punktu. Z powodu bardzo zmiennego wiatru tylko nielicznym udało się zbliżyć do celu. Konkurencja dzięki takim warunkom pogodowym była emocjonująca nawet dla obserwatorów z ziemi ponieważ balony szukając odpowiedniego kierunku wiatru cały czas wznosiły się i opadały. Niektórym pilotom udawały się nawet manewry zawracania, co w baloniarstwie nie jest zbyt częste gdyż do przemieszczania i sterowania balonem wykorzystuje się jedynie kierunek wiejącego wiatru.

W konkurencjach sportowych załogi rywalizują o Puchar Marszałka Województwa Małopolskiego, Puchar Prezesa Małopolskiej Organizacji Turystycznej oraz Puchar Burmistrza Nowego Targu.

Organizatorami festiwalu Odlotowa Małopolska są: Małopolska Organizacja Turystyczna, Województwo Małopolskie, Miasto Nowy Targ, Aeroklub Nowy Targ, oraz Kraków Balloon Team

mat. nadesłane

fot. Maciej Patrzałek

os 01.04.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również