Kamery live
prognoza pogody

“Odczarować chryzantemy”. Warsztaty ikebany zainaugurowały nowy cykl Miejskiego Centrum Kultury

To nowa inicjatywa nowego dyrektora Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu – w piątek ruszył cykl zajęć dedykowanych kobietom pn. Strefa Kobiet. Jego pierwszą odsłoną były warsztaty ikebany, czyli tradycyjnej, japońskiej sztuki układania kwiatów pod kierunkiem instruktorek z krakowskiej Mangghi. W planach są już kolejne zajęcia, związane ze sztuką wyplatania makram. 

-Pojawiają się nowe pomysły, inicjatywy, zajęcia. Jest to pierwsza inicjatywa, która nazywa się Kulturalna Strefa Kobiet. Kobiety będą spotykać się cyklicznie, razem będą tworzyć coś z dziedziny kultury i sztuki, zawsze będzie towarzyszył temu wykład – wyjaśnia Andrzej Lichosyt, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu. 

Warsztaty ikebany poprowadziły w Nowym Targu certyfikowane studentki Szkoły Ikenobo w Japonii- Joanna Haba i Wioletta Piórkowska z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Najpierw odbył się krótki wykład i prezentacja dotycząca tradycji i głównych zasad ikebany, jako sztuki tworzenia harmonii linearnych i asymetrycznych kompozycji złożonych z kwiatów, gałęzi, liści, traw i naczyń. 

W części warsztatowej, uczestniczki miały za zadanie wykonanie własnych kompozycji w tzw. stylu wolnym zwany ‘jiuka’, a hasłem, jakie przyświecało piątkowym warsztatom było “odczarowanie chryzantem”, które w tradycji japońskiej posiadają całkiem inne konotacje, niż u nas. 

-W Polsce kojarzymy chryzantemy ze świętem zmarłych, jest to święto raczej smutne, a w Japonii to kwiat cesarski, który jest w emblematach cesarskich. Przez swoją kulistość, powtarzalność płatków, skończoność i pełność  ma oznaczać długowieczność i ma być takim życzeniem długowieczności – wyjaśnia Joanna Haba z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Zainteresowanie warsztatami ikebany było bardzo duże i już wiadomo, że powrócą do Nowego Targu. W planach są  także kolejne zajęcia w ramach Kulturalnej Strefy Kobiet, już z całkiem innej dziedziny – wyplatania makram. 

Relacja filmowa – w najbliższym “Przeglądzie Tygodniowym” już w środę. 

 

os 26.09.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Katarzyna 05:59 27.09.2021

Bardzo fajny pomysł z cyklem spotkań "Strefa kobiet"

Zobacz również