Kamery live
prognoza pogody

Od dzisiaj konfiskata pojazdu za jazdę pod wpływem alkoholu

14 marca 2024 13:17

14 marca br. weszły w życie przepisy dotyczące konfiskaty pojazdu za między innymi kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Od dzisiaj konfiskata pojazdu za jazdę pod wpływem alkoholu

Konfiskacie będzie podlegał pojazd stanowiący własność kierującego w przypadku popełnienia następujących przestępstw w ruchu lądowym:

Prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, w przypadku gdy zawartość alkoholu będzie wynosić co najmniej 1,5 promila we krwi (0,75 mg/l).
Sprowadzenia katastrofy, sprowadzenia katastrofy z następstwem w postaci śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób, sprowadzenia bezpośrednio niebezpieczeństwa katastrofy lub wypadku komunikacyjnego, albo wypadku komunikacyjnego z następstwem w postaci śmierci osoby lub ciężkiego uszczerbku na jej zdrowiu:
– znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego
– w przypadku ucieczki z miejsca zdarzenia, nawet w przypadku gdy kierujący jest trzeźwy
– w przypadku gdy kierujący spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu wyżej opisanych przestępstw natomiast przed poddaniem go badaniu przez uprawniony organ na zawartość alkoholu lub obecność środka odurzającego.

W przypadku popełnienia tzw. recydywy drogowej polegającej na ponownym popełnieniu przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego oraz pozostałych wyżej wymienionych przestępstw, bez względu na ilość posiadanego alkoholu we krwi.
W przypadku gdy sprawca kieruje pojazdem, którego nie jest jedynym właścicielem, sąd będzie orzekał przepadek równowartości pojazdu, którym kierował w chwili popełnienia przestępstwa. Taka sama sytuacja będzie w przypadku gdy po popełnieniu przestępstwa, sprawca sprzeda lub daruje komukolwiek swój pojazd albo go ukryje.

 

/źródło: Policja Nowy Targ/

Andrzej Lach 14.03.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również