Kamery live
prognoza pogody

Od 1 lipca – obowiązek złożenia deklaracji o źródłach ciepła. Mamy na to rok

13 września 2021 08:27
Wyciszenie Włącz dźwięk

Od 1 lipca 2021 roku na wszystkich właścicielach nieruchomości oraz zarządcach budynków lub lokali ciąży obowiązek złożenia deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Z ustawowego obowiązku nie zwalnia wcześniejsze wypełnienie ankiety w ramach inwentaryzacji źródeł ciepła prowadzonej przez miasto w ubiegłym roku. Brak złożenia deklaracji grozi karą grzywny. Termin składania mija z dniem 30 czerwca 2022 roku. 

Od momentu uruchomienia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do urzędu wpłynęły 84 deklaracje w formie papierowej, które pracownicy WGKIOŚ wprowadzili do systemu elektronicznego. CEEB docelowo ma być  centralną bazą informacji i ważnym narzędziem wspierania wymiany starych kotłów grzewczych, a za  prowadzenie ewidencji odpowiada Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

-Wcześniej to my prowadziliśmy inwentaryzację i rozprowadzaliśmy ankiety, prosząc o wypełnianie, ale w międzyczasie to ustawodawca czyli parlament podjął ustawę, że jest to obowiązek każdego właściciela – że to nie urzędnicy mają chodzi z tymi ankietami i zbierać je od właścicieli budynków, ale każdy, kto jest właścicielem budynku ma obowiązek zarejestrować i zgłosić do tej centralnej bazy, czym ogrzewa ten budynek i jaka jest jego energochłonność. Jeżeli ktoś ma problemy z ankietą – bo są tam takie techniczne dane – nasz pracownik służy pomocą w jej wypełnieniu  – poinformował burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. 

Terminy składania deklaracji:

  • 14 dni – od dnia pierwszego uruchomienia źródła ciepła w budynku nowo powstałym
  • 12 miesięcy  dla budynków, w których już istnieje źródło ciepła 

Sposób składania deklaracji:

  • w formie elektronicznej, za pomocą środków komunikacji elektronicznej z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego obsługującego ewidencję
  • w formie papierowej, wypełniony dokument można będzie wysłać listem albo złożyć osobiście w Urzędzie Miasta Nowy Targ, ul. Krzywa 1, 34-400 Nowy Targ, pokój 001, zgodnie z lokalizacją budynku (tzn. tylko dla budynków położonych na terenie miasta Nowy Targ)

Szczegółowe informacje dotyczące składania deklaracji dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta.

os 13.09.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również