Ochrona zdrowia w małopolskim: świetne wskaźniki, ale… trudno i o lekarza, i o łóżko w szpitalu
Na tle innych województw małopolskie zajmuje wysokie pozycje pod względem liczby szpitali, łóżek na oddziałach, a także lekarzy. Poszczególne wskaźniki plasują region jeśli nie na podium, to tuż za nim. A mimo to dostępność infrastruktury i kadry medycznej w odniesieniu do liczby pacjentów okazuje się zła. Co jeszcze wynika ze statystyk? Analizujemy dane GUS.

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport poświęcony kondycji polskiego systemu ochrony zdrowia na koniec 2023 roku. Pod lupę wzięli go analitycy portalu RynekPierwotny.pl. Z danych wyłania się niezbyt pozytywny obraz infrastruktury ochrony zdrowia w Małopolsce. Oto szczegóły.
Liczba szpitali: małopolskie w krajowej czołówce
W małopolskim funkcjonuje 69 szpitali, co daje regionowi 4. miejsce w Polsce. To wynik wyraźnie powyżej średniej krajowej, która wynosi 56 placówek na województwo. W rankingu prowadzą śląskie (143) i mazowieckie (116), na 3. miejscu uplasowało się dolnośląskie z nie aż tak odległym wynikiem 76 szpitali. Z kolei w ogonie zestawienia znalazły się: opolskie (29) oraz lubuskie i świętokrzyskie, które mają po zaledwie 24 placówki – prawie trzykrotnie mniej niż małopolskie.
Trzeba podkreślić, że sama liczba szpitali nie mówi o poziomie usług medycznych. Nie wskazuje też bezpośrednio na dostępność ani specjalistów, ani miejsc na oddziałach (dlatego analizujemy także dwa inne parametry, zasób łóżek oraz liczbę lekarzy w przeliczeniu na mieszkańca). Rozwinięta sieć szpitali ułatwia jednak m.in. uzyskanie pomocy w sytuacji nagłej, w praktyce umożliwia także swobodniejszy wybór osoby wykonującej operację czy zabieg.
/źródło: Rynekpierwotny.pl/
Komentarze