Kamery live
prognoza pogody

Obywatele Mołdawii zatrzymani w Nowym Targu

21 maja 2024 09:30

7 obywateli Mołdawii zatrzymali funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej podczas minionego weekendu. Każdy z mężczyzn wróci do kraju pochodzenia, zgodnie z decyzjami wydanymi przez Komendantów Placówek SG w Zakopanem i Tarnowie.

Obywatele Mołdawii zatrzymani w Nowym Targu

(fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich)

Funkcjonariusze zakopiańskiej Placówki Straży Granicznej przeprowadzili kontrolę legalności pobytu w Nowym Targu, w wyniku której zatrzymali dwóch obywateli Mołdawii w wieku 22 lat. Jeden z kontrolowanych cudzoziemców utrzymywał, że nie posiada paszportu, a okazało się że ukrył go pod tapicerką w drzwiach pojazdu, którym się poruszał. Obaj cudzoziemcy nie opuścili terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po wykorzystaniu dopuszczalnego okresu pobytu na terytorium wszystkich lub niektórych państw obszaru Schengen, do którego byli uprawnieni bez konieczności posiadania wizy w każdym okresie 180 dni. Po dokonaniu sprawdzeń w dostępnych bazach SG oraz weryfikacji odbitki stempli z kontroli granicznej umieszczonych w paszportach okazało się, że pierwszy z obywateli Mołdawii  przekroczył dopuszczalny termin legalnego pobytu o 10, a drugi o 11  dni i obaj przebywają na terytorium Schengen nielegalnie.

Natomiast strażnicy graniczni z Placówki SG w Tarnowie zatrzymali 5 mężczyzn – również obywateli Mołdawii. Najmłodszy z nich miał 23, a najstarszy 50 lat. Zdarzenie miało miejsce w m. Muszynka (woj. małopolskie pow. nowosądecki, gm. Krynica Zdrój). Cała piątka cudzoziemców wjechała do strefy Schengen przez Węgry w różnych terminach, a następnie udała się do Niemiec. Później przy przekraczaniu granicy polsko – niemieckiej każdy z obywateli Mołdawii dokonał przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom, gdyż wszyscy przebywali już wtedy nielegalnie na terytorium obszaru Schengen. W dniu przeprowadzenia kontroli przez tarnowskich funkcjonariuszy SG pierwszy z zatrzymanych przebywał nielegalnie 18 dni, drugi, 159 dni, trzeci 30 dni, czwarty 212 dni, a piąty 142 dni.

Komendant Placówki SG w Zakopanem oraz Komendant Placówki SG w Tarnowie wydali, wobec każdego z 7 zatrzymanych Mołdawian oddzielnie, decyzje o zobowiązaniu do powrotu wraz z zakazem ponownego wjazdu na terytorium Polski i strefy Schengen przez okres 6 miesięcy.

/źródło: Karpacki Oddział Straży Granicznej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich/

Andrzej Lach 21.05.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również