Kamery live
prognoza pogody

Obchody 60-lecia koronacji Gaździny Podhala – od maja po październik

26 kwietnia 2023 16:47

LUDŹMIERZ. Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej Królowej Podhala we współpracy ze Związkiem Podhala oraz Instytutem Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich szykuje się do obchodów przypadającego w tym roku 60-lecia koronacji cudownej figury. Na konferencji prasowej został przedstawiony ich program. 

 

Obchody 60-lecia koronacji Gaździny Podhala – od maja po październik

– Wszystko to stało się 15 sierpnia 1963 roku. Wtedy właśnie koronator główny, czyli kard. Stefan Wyszyński, powiedział w homilii: „Przyjrzyjcie się Panience Ludźmierskiej, zobaczcie, jak niesie Człowieka” – przypominał ks. kan. Jerzy Filek, kustosz Sanktuarium MBL. – Człowiekiem, którego niesie Maryja na ręku, jest Jezus – Syn Boży, który stal się człowiekiem. On jest naszym bratem. W tym Jezusie, którego Maryja niesie, widzimy każdego człowieka otoczonego troską przez Maryję. Można powiedzieć, że w Nim – Jezusie – wszyscy jesteśmy na ręku Maryi. Ona, niosąc nas wszystkich, okazuje miłość swojemu Synowi.   

Wydarzenia jubileuszu są adresowane do różnych osób, w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach. Zarówno do parafian, jak i pielgrzymów. Program obchodów przewiduje m.in. konkurs plastyczny dla dzieci z całej Małopolski, wieczór uwielbienia Matki Bożej i Pana Jezusa bezpośrednio przed wielkim odpustem sierpniowym. Sferę emocjonalno-artystyczną będzie tworzyć wiele wystaw, do tego dochodzą koncerty. 

 – W Dzień Matki rozpocznie się ważny punkt jubileuszu – konferencja naukowa pod hasłem „Rodzina – troską Maryi” – zapowiada ks. kustosz. – Wymiar duchowy tworzyć będą kolejne odpusty czy Pielgrzymka „Sursum Corda”. Sięgając do historii kultu, Sanktuarium zamierza wydać biografię ks. prałata Tadeusza Juchasa – wielkiego czciciela matki Bożej, propagatora Jej kultu i wielkiego kustosza Sanktuarium, autorstwa prof. Anny Mlekodaj. 

Jest szansa, że jubileusz obejmie patronatem Marszałek Województwa Małopolskiego.

Wyjściem poza Sanktuarium będzie objazdowa wystawa prezentująca koronację cudownej figury i historię Ludźmierza. Jubileusz będzie też okazją do pogłębienia współpracy z samorządami lokalnymi, które znalazły się w Komitecie Obchodów i instytucjami wojewódzkimi. A najbliższym sąsiadem Sanktuarium stanie się wkrótce Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich z siedzibą w rozbudowanym i zmodernizowanym Domu Podhalańskim.  

– Pod koniec obchodów wydamy płytę z pieśniami Maryjnymi lub o Matce Boskiej Ludźmierskiej deklaruje z kolei Piotr Gąsienica, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich. – Tę płytę będziemy robić z szeroko pojętym Podhalem – różnymi zespołami i wykonawcami.

Płyta wraz z dołączoną do niej książeczką stanie się podsumowaniem obchodów. Komitet Obchodów 60-lecia Koronacji Cudownej Figury Matki Bożej Ludźmierskiej już kilka miesięcy wcześniej zaczął ustalać ramy jubileuszowych wydarzeń. Osnuł je na założeniu, że modlitwa uwielbienia może mieć różne formy i że obchody powinny mieć też charakter edukacyjny.

Już w maju, w murach bazyliki, pojawi się wystawa nowatorskich akwareli Joanny Sobczyk-Pająk, przedstawiających głównie św. Jana Pawła II. Zachowane fotografie z 1963 r. – autorstwa Karola Harędzińskiego, brata ówczesnego proboszcza – ma pokazać wystawa mobilna.

Publicznej prezentacji doczekają się wszystkie artefakty będące w posiadaniu Sanktuarium. Wystawę „Ludźmierskie sacralia” będzie gościć – ze względu na posiadanie koniecznych systemów zabezpieczeń – nowotarska Galeria „Jatki”, gdzie pojawi się pierwotna figura Matki Boskiej Ludźmierskiej, rówieśniczka bitwy pod Grunwaldem, z 1410 roku, przywieziona z Francji przez cystersów. To subtelne gotyckie dzieło znajduje się teraz w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie, które wypożyczy ją na jubileuszową wystawę. O tym opowiadał Marcin Ozorowski, jako przedstawiciel Komitetu Obchodów.

Równocześnie z promocją biografii ks. Kustosza Tadeusza Juchasa, odbędzie się promocja książki ks. prof. Roberta Nęcka „Prymas Wyszyński koronuje Matkę Bożą z Ludźmierza”.

Oddziały Związku Podhalan będą prowadzić Nowennę i czuwania, rozpoczynając je na tydzień przed jubileuszem koronacji.

Do współpracy z Sanktuarium dołączy też nowotarskie Muzeum Drukarstwa, organizując wystawę motywów Maryjnych w grafice  współczesnej – SANCTA MARIA, MATER DEI, przewidzianą na maj i czerwiec.

Tuż przed sierpniową kulminacją obchodów zaplanowano koncert plenerowy „Opery Góralskiej” i finał Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera. 3. września odbędą się Dożynki Podhalańskie z udziałem 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Wielki Odpust w Święto Matki Boskiej Zielnej to oczywiście data 15 sierpnia. Ale jeszcze wcześniej na coś dla siebie mogą liczyć najmłodsi. Dla nich, prócz konkursu plastycznego o zasięgu wojewódzkim, przewidziano grę terenową z pobieraniem aplikacji i kodu QR. Gra ma polegać na szukaniu koralików rozsypanych ze sznura, by – pozbierane – ofiarować Gaździnie Podhala.

Finałem 60-lecia koronacji stanie się Pielgrzymka Różańcowa do kaplicy Podhalańskiej Centrum Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach.

Zapowiedzi bieżących wydarzeń z jubileuszowego kalendarza szukajmy na stronie internetowej ludźmierskiego Sanktuarium. Całym obchodom przyświecają słowa prymasa Wyszyńskiego: „Przyjrzyjcie się Panience Ludźmierskiej – zobaczcie, jak niesie Człowieka”.

(asz)

 

 

 

Anna Szopińska 26.04.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również