Kamery live
prognoza pogody

Nowy „wet” na Kokoszkowie – w stanie surowym

5 stycznia 2023 10:04
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Rozburzanie starych obiektów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego rozpoczęło się w październiku 2021 roku. W tej chwili nowy szkolny kompleks doprowadzony jest do stanu surowego otwartego. Trwa porządkowanie placów po tym pierwszym etapie.

– Chcemy unowocześnić bazę, a przede wszystkim ją powiększyć, bo dotychczasowa nie zapewniała nam wystarczającego miejsca do nauki – mówi dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu, Łukasz Fudala.Nie do końca nasze pierwotne plany udało się zrealizować, ze względu na plan zagospodarowania przestrzennego, który obowiązuje na Kokoszkowie, ale udało się wkomponować budynek w działkę i stworzyć taką ilość pomieszczeń dydaktycznych – włącznie z pracowniami, garażami, pomieszczeniami technicznymi, salą gimnastyczną, ładną biblioteką, aby w przyszłości szkoła spełniała wszystkie nasze potrzeby i była funkcjonalna. 

Architektura szkolnego kompleksu wiąże się oczywiście z jego funkcjami i programem użytkowym.

Uczniowie i kadra dydaktyczna skutkiem przebudowy otrzymają przestrzeń prawie 2,5-krotnie większą niż stara kubatura. Sala gimnastyczna będzie niemal pełnowymiarowa. Na większą nie pozwoliła już powierzchnia działki. Na przeszklonej antresoli sali gimnastycznej powstanie jeszcze siłownia.

Nowy budynek – z windą, szerokimi przejściami, korytarzami i klatkami schodowymi, będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Szerokości ważne są i dlatego, że podczas przerw wewnątrz szkoły przemieszczać się będzie prawie 600-osobowa uczniowska rzesza. Korytarze staną się również przestrzenią rekreacyjną i wypoczynkową dla młodzieży – ze stolikami, pufami, gdzie można usiąść, zjeść śniadanie, poczekać na kolejne zajęcia czy środki komunikacji do domu.

Prócz stanu sali gimnastycznej, bolączką były wcześniej warunki serca szkoły, czyli biblioteki. W nowym budynku będzie ona miała już bardzo dużą przestrzeń i przeszklony dach, także powierzchnię dla czytelni, kółek zainteresowań, spokojnej lektury.

Problem przepustowości zaplecza sali gimnastycznej rozwiążą przynajmniej po dwie szatnie damskie i męskie. Wtedy nie trzeba już będzie komasować dwóch klas w jednej szatni. Projekt uwzględnił również potrzeby nauczycieli, którzy będą mieć i swoje gabinety, i bardzo ładny, przestronny pokój nauczycielski wyposażony w urządzenia do pracy.

Pozostaje pytanie, kiedy popularny „wet” będzie mógł wejść w swoją wytęsknioną rzeczywistość XXI wieku, przenosząc się na nowe włości z zastępczego lokum w Ludźmierzu.

– Termin przenosin będzie zależny od tego, co się będzie działo w najbliższych dniach, bo już początkiem stycznia ogłosimy przetarg na kolejną, niestety, nie ostatnią część – zapowiada dyrektor. – Ze względu na środki budżetowe musimy to robić etapowo. Teraz mamy w budżecie zapewnione wykończenie całego budynku, być może wraz z częścią wyposażenia. Inflacja powoduje, że na całość wyposażenia z pewnością pieniędzy nie wystarczy. Doposażenie nastąpi w roku 2024. Wtedy też planujemy ukończenie i przeniesienie całości szkoły do nowego obiektu.  

Przypomnijmy, że budowa nowej siedziby Zespołu Szkół na Kokoszkowie jest inwestycją resortową. Pierwszy jej etap udało się zrealizować nieco poniżej wartości kosztorysowej, kończąc stan surowy za 10,5 miliona zł zamiast 11 milionów. Jak wypadnie rozliczenie drugiego etapu – trudno dziś prognozować.

(asz)

Fot. z powietrza – Paweł Kos

 

 

 

 

 

 

 

Anna Szopińska 05.01.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również