Kamery live
prognoza pogody

Nowy Targ wyróżniony za ścieżki rowerowe

6 października 2016 06:53
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. W ogólnopolskim konkursie Nowy Targ został wyróżniony jako „Gmina przyjazna rowerzystom”. To znak, że na tle innych miast zauważono jego wysiłki na rzecz tworzenia sieci rowerowych szlaków i atrakcyjność oferty. Ale istniejące pętle to dopiero pierwszy etap. 

Organizatorem V już edycji ogólnopolskiego Konkursu „Gmina Przyjazna rowerzystom” jest Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Certyfikaty i wyróżnienia wręczano laureatom podczas gali trzydniowych VII Rowerowych Targów Bike EXPO w Kielcach. Stoisko „Rowerem przez Polskę”, urządzone pośrodku wystawowej przestrzeni Targów, promowało laureatów Konkursu i ich folderowe materiały. 

Starania o to, by Podhale stało się prawdziwą Mekką dla dwukołowych turystów, miasto podejmuje wspólnie i równocześnie z sąsiednimi samorządami, sięgając po różne źródła finansowania. Kilkuletnie już inwestowanie w ścieżki rowerowe oraz w promocję tego najzdrowszego typu rekreacji i podróżowania, stworzyło ofertę urozmaiconą i atrakcyjną.

Na kierunku wschód – zachód można już przemierzyć miasto rowerem bezpiecznie i bezkolizyjnie dwoma trasami. Teraz przyszedł czas, by łączyć nowotarskie odcinki ze ścieżkami na terenie sąsiednich gmin, zamykać pętle i spinać istniejące ścieżki z większymi rowerowymi duktami Małopolski.

Próba poprowadzenia ścieżki dla rowerzystów górskich w kierunku północnym, w Kotlinie przy Kowańcu natrafiła na przeszkody natury własnościowej. Miasto nie porzuca jednak zamysłu stworzenia trasy odchodzącej od Szlaku wokół Tatr ku Gorcom. 

Wszyscy partnerzy projektu ubiegającego się o unijne dofinansowanie są zdeterminowani, żeby go uskutecznić, tworząc sieć, która będzie magnesem dla rowerowych turystów, a potem zająć się jej promowaniem. Przetarg na wykonanie prawdziwej perełki w tym łańcuchu ścieżek, czyli trasy okalającej rezerwat „Bór na Czerwonem”, planowany jest końcem tego roku lub na początku 2017.   

tekst /as

zdjęcia /ww

NT24TV 06.10.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również