Kamery live
prognoza pogody

Nowy Targ – weekendową stolicą biegów narciarskich i…górskich

10 lutego 2023 14:27
Wyciszenie Włącz dźwięk

W najbliższą sobotę w Nowym Targu odbędą się dwie duże imprezy sportowe, w których łącznie weźmie udział ponad tysiąc zawodników – blisko 600 osób już zapisało się do udziału w XII Biegu Podhalańskim (a zapisy wciąż są otwarte), a około 500 weźmie udział w biegach górskich na różnych dystansach w ramach Turbacz Winter Trail. Szczegóły dotyczące obu wydarzeń przedstawiono dzisiaj podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Urzędzie Miasta. Pokazano też tegoroczny gadżet Biegu Podhalańskiego – to skrobaczka do szyb z logiem imprezy. Jak zapewniają organizatorzy: porządna, sprawdzona i fińskiej produkcji. 

Do tej pory, do udziału w Biegu Podhalańskim zapisało się 587 osób z Polski i Słowacji, z czego większość – 408 osób – to mężczyźni. Największą popularnością cieszy się dystans na 6 km – tu wystartuje 245 zawodników. Niewiele mniej, bo 237 osób zgłosiło się do biegu na dystansie 15 km, natomiast “królewski” dystans 30 km pokona 105 zawodników i zawodniczek, w tym Justyna Kowalczyk-Tekieli. Jak przyznaje Arkadiusz Szymczyk, kierownik referatu ds. Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Nowy Targ. uczestnictwo słynnej biegaczki spowodowało większe zainteresowanie startem.

-Śniegu jest pod dostatkiem, warunki bardzo dobre, tak że cieszymy się, że uda się Bieg zorganizować – w minionych latach różnie bywało, był to bieg cykliczny, jak olimpijski co cztery lata, a teraz mamy imprezę rok po roku. Jesteśmy z tego zadowoleni i myślę, że uczestnicy, którzy staną jutro na starcie będą mieli dobre zawody, dużo frajdy i wyjadą stąd zadowoleni  – mówił burmistrz Nowego Targu Grzegorz WatychaCo warte podkreślenia, wokół rezerwatu na pewno spokojnie można biegać, bo tam powietrze jest dużo, dużo lepsze niż tutaj dzisiaj w samym centrum miasta. Jest to zmonitorowane – wysłałem tam dziś ekopatrol, mamy takie mobilne urządzenie, więc jest to udowodnione, sprawdzone dla wątpiących. Lotnisko jest dalej od centrum, tam jest przewiane powietrze, nie ma domów wokół, więc można bezpiecznie przyjechać i pobiegać na nartach.

-My się z zimy cieszymy. Warunki fantastyczne, od lat nie było takiej warstwy śniegu na lotnisku. Jest gdzie pobiegać. Zapraszamy wszystkich turystów, by przyjeżdżali do Nowego Targu i korzystali z uroków zimy  – zachwalała nowotarskie trasy wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg, która dobrze zna je z perspektywy użytkownika, bywa na nich codziennie i rozważa jutrzejszy start na dystansie 6 km – Jeśli chodzi o jutrzejsza imprezę, chciałabym serdecznie zaprosić wszystkich mieszkańców, rodziny z dziećmi, turystów nie tylko do kibicowania naszym zawodnikom i naszej gwieździe, czyli Justynie Kowalczyk-Tekieli, ale również do wspólnej zabawy. W tym dniu przygotowaliśmy wiele różnych atrakcji – będzie “Mała Alaska” na lotnisku, czyli możliwość przejażdżek zaprzęgami psimi. Zapraszamy wszystkie dzieci, które chcą się poczuć jak na prawdziwej Alasce. Od 11 pieski są już gotowe na przyjęcie pierwszych chętnych, to malamuty i husky, bardzo przyjazne pieski. Będzie strefa sportowa dla dzieci – biegówkowy bieg przez przeszkody, curling na śniegu, pyszna strefa gastronomiczna. Pogoda gwarantowana – jutro ma być koło zera, więc nikt nie zmarznie. 

Uczestnicy Biegu powalczą nie tylko o medale – te pamiątkowe otrzyma zresztą każdy uczestnik, który przekroczy metę – ale także o wygrane pieniężne. Zwycięzcy biegu na 30 km otrzymają po 5 tys. zł – to nagroda ufundowana przez sponsora głównego, czyli Alior Bank. Najszybsi zawodnicy na dystansie 15 km zdobędą po 2 tys. zł, ufundowane przez burmistrza Nowego Targu. Chcąc zdopingować mieszkańców miasta do startu, zaplanowano też nagrody pieniężne dla najszybszych nowotarżan i nowotarżanek – w przypadku dystansu 30 km jest to 1 tys. zł, a w przypadku dystansu 15 km – 500zł. Każdy z zawodników otrzyma pakiet startowy, w którym znajdzie się tegoroczny gadżet Biegu, czyli stylowa skrobaczka do szyb z logiem Biegu. 

-Użyteczna, wypróbowana. dobrej produkcji fińskiej. Zdecydowaliśmy się na taki gadżet, by w okresie zimowym, używając tej skrobaczki każdy mógł sobie przypomnieć o Biegu Podhalańskim i zapisać się w kolejnej edycji – mówił  Arkadiusz Szymczyk, kierownik referatu ds. Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Nowy Targ – Na każdego, kto dotrze do mety – a wierzymy, że każdy dotrze bezpiecznie i zdrowo – będzie czekać medal wytłaczany specjalnie, jak co roku w atrakcyjnej oprawie graficznej. Każdy po przekroczeniu mety otrzyma ciepły posiłek, a na tych dłuższych dystansach, będą na trasie bufety, żeby się posilić albo przegryźć coś słodkiego. 

Dodatkowo, każdy z zawodników będzie miał możliwość wzięcia udziału w losowaniu atrakcyjnych nagród po dekoracji zawodników, która wstępnie zaplanowana jest na godzinę 14.

W organizację wydarzenia będzie włączonych ok. 50 wolontariuszy m.in. z PPUZ, Urzędu Miasta, GOPR, OSP, czy TZN. Z miastem ściśle współpracuje Aeroklub Nowy Targ, MCSiR i ZGZiR. Na miejscu przygotowano bazę parkingową, ruchem w stronę lotniska będzie kierowała jutro policja. Sponsorem generalnym, podobnie jak w latach poprzednich jest firma Salomon, sponsorem generalnym – Alior Bank. Swoją cegiełkę dokłada także sześciu innych sponsorów oraz inne podhalańskie samorządy.

Turbacz Winter Trail – start z Długiej Polany, biuro zawodów – tym razem w hali “Gorce”

W związku z przesunięciem terminu Biegu Podhalańskiego, który pierwotnie miał odbyć się 4 lutego, wydarzenie odbywa się w tym samym dniu, na który zaplanowano Turbacz Winter Trail – zimowe święto biegaczy górskich, którzy pobiegną w Gorce na sześciu różnych dystansach. Łącznie na listach startowych znalazło się ok. 500 biegaczy z całej Polski. Największym zainteresowaniem cieszy się “Zimna Połówka”, czyli bieg na 21 km, który wystartuje z Długiej Polany jutro w samo południe. Najwytrwalsi zmierzą się na dystansie 47 km, który startuje już o 5 rano, a najodważniejsi – na nocnym dystansie 10 km. W planie są także biegi z czworonożnymi pupilami i zawody dla dzieci, a w niedzielę – Bieg Walentynkowy dla par oraz zawody w zbieganiu czyli Turbacz Downhill. 

 W tym roku zdecydowano, że biuro Turbacz Winter Trail oraz dekoracja zawodników odbędzie się w hali sportowej “Gorce”. Dla uczestników zapewniono parkingi na os. Bereki i pod budynkiem starostwa, jak również dowóz autobusami MZK na Długą Polanę, skąd będą odbywać się starty. 

Liczba zawodników w Turbacz Winter Trail spowodowała, że zawody znacząco ingerują w normalne funkcjonowanie stacji narciarskiej, stąd wymuszone zostały pewne zmiany. Baza na hali “Gorce” sprawdza się np. przy Rajdzie wokół Tatr. Są szatnie, można się ogrzać, parkowanie na Berekach ma ten walor, że w pobliżu są przynajmniej trzy jadłodajnie, restauracje – wymienia burmistrz Grzegorz Watycha -Łącznie w sumie będziemy mieli ponad tysiąc zawodników na dwóch imprezach w tę sobotę. Duże wyzwanie.

os 10.02.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również