Nowy Targ w hołdzie bł. ks. Jerzemu Popiełuszce (GALERIA ZDJĘĆ)
W centrum Nowego Targu, na rynku, mieszkańcy mogli uczestniczyć w otwarciu plenerowej wystawy zatytułowanej „Dekalog ks. Jerzego”, będącej jednym z kluczowych elementów obchodów 40. rocznicy śmierci kapelana „Solidarności”. Uroczystości odbyły się 27 października zarówno w Nowym Targu, jak i w Ludźmierzu, przyciągając licznych uczestników, w tym przedstawicieli „Solidarności” z całego kraju. Ważnym punktem obchodów była również Msza święta, celebrowana w sanktuarium Królowej Podhala, której przewodniczył ks. Stanisław Dutka z Tarnowa.
fot. Paweł Kos
Podczas homilii ks. Władysław Palmowski z Morawicy mówił o potrzebie pamięci i troski o wolność oraz godność człowieka, przypominając nauki błogosławionego kapłana.
– Stajemy u Gaździny Podhala, by modlić się za naszą ojczyznę… uczmy się od naszego patrona, czym jest prawda, wolność, odpowiedzialność za ojczyznę – mówił ks. Palmowski. W liturgii uczestniczyli również kapłani związani z ks. Popiełuszką, w tym ks. Czesław Bartoszewski z Warszawy, a całość uświetnił śpiew chóru Gorce z Nowego Targu.
Po Eucharystii uczestnicy udali się pod tablicę pamiątkową w Ludźmierzu, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze ku czci ks. Jerzego. Wartę honorową przy tablicy pełnili harcerze, a gości pozdrowił Leszek Jankowski, przewodniczący nowotarskiego oddziału „Solidarności”, który był organizatorem tych szczególnych obchodów.
Obchody rocznicowe w Nowym Targu rozpoczęły się od otwarcia wystawy poświęconej życiu i działalności bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
– Cieszę się, że w centrum miasta możemy upamiętnić tę wybitną postać. Jego postawa i wartości, za które poświęcił życie, to przesłanie, które warto przekazywać młodym pokoleniom” – podkreślił burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha.
Ekspozycja, opracowana przez Biuro Edukacji Narodowej białostockiego IPN oraz Fundację ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro”, składa się z plansz przedstawiających życie duchownego, jego służbę i poświęcenie dla najsłabszych. W ramach wystawy zaprezentowano nie tylko postać ks. Jerzego, ale również jego odwagę i troskę o godność człowieka, szczególnie w czasach represji PRL-u.
Tomasz Zaborowski, przewodniczący małopolskiego zarządu „Solidarności”, przypomniał, aby wsłuchiwać się w przesłanie ks. Popiełuszki: „Niech nadal będzie naszą drogą i naszym kierunkowskazem”. Ostatnim akcentem uroczystości w Nowym Targu był program artystyczny w Miejskim Centrum Kultury, gdzie młodzi artyści przedstawili spektakl „Zło dobrem zwyciężaj”. W finale wieczoru zespół Septyma wykonał koncert „Wolność jest w nas”, upamiętniając spuściznę bł. ks. Jerzego, która nadal inspiruje kolejne pokolenia.
Komentarze