Kamery live
prognoza pogody

Nowy Targ przygotowuje się do Igrzysk Europejskich. Ruszyły pierwsze przetargi

19 stycznia 2023 15:27
Wyciszenie Włącz dźwięk

To już oficjalne – Nowy Targ rzutem na taśmę dołączył do grona miast-organizatorów III Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska. Na dodatek, to właśnie tu odbędzie się jedna z ważniejszych imprez rozgrywanych w ramach tych igrzysk – na przełomie czerwca i lipca do Stolicy Podhala przyjadą najlepsi pięściarze i pięściarki starego kontynentu, by walczyć o 44 kwalifikacje do przyszłorocznej olimpiady letniej w Paryżu. Areną bokserskich zmagań będzie Miejska Hala Lodowa. Już ruszyły pierwsze przetargi na wykonanie remontów, niezbędnych, by przygotować obiekt do tak prestiżowej imprezy. 

Miejska Hala Lodowa sprawdziła się już wcześniej jako arena sportów walki, z powodzeniem goszcząc chociażby zeszłoroczną galę Babilon MMA. Tym razem skala imprezy będzie jednak o wiele większa – w obiekcie staną dwa ringi, natomiast sportowcy będą przywożeni na walki bezpośrednio z Zakopanego. 

-Skala tej imprezy jest naprawdę duża, jesteśmy po rozmowach z Ministerstwem Sportu, byliśmy w Komitecie Olimpijskim. Impreza jest przygotowywana z dużym rozmachem. W Nowym Targu będą rozdawane kwalifikacje olimpijskie, tak więc cały europejski świat boksu pojawi się w Nowym Targu, żeby móc brać udział w olimpiadzie. Jedna z ważniejszych imprez tych igrzysk wylądowała w Nowym Targu –mówi Krzysztof Łapsa, dyrektor Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji. 

Pierwotnie, organizator igrzysk zamierzał stawiać przy nowotarskim obiekcie tymczasowe, kontenerowe zaplecze szatniowe, które po zakończeniu imprezy zostałoby rozebrane. Takim rozwiązaniem nie było zachwycone miasto, dlatego udało się tu przeforsować inny pomysł – tak, by z efektu prac mogli korzystać później tutejsi sportowcy. Dzięki temu, w planie na najbliższe miesiące jest remont zaplecza szatniowego dla zawodników i sędziów – już ruszył przetarg na modernizację 8 szatni wraz z sanitariatami. Ponadto przewiduje się także remont instalacji wodociągowej, modernizację dwóch rozdzielni prądu znajdujących się w obiekcie, prace ogólnoremontowe malarskie, które obejmą m.in. korytarz i wyjście na halę, a jeśli wystarczy środków – również modernizację nagłośnienia i zakup podłogi sportowej pod arenę bokserskich rozgrywek.

Prace będą wykonywane etapami, a 90% kosztów pokryją środki od samorządu woj. małopolskiego, który właśnie przekazał Nowemu Targowi kwotę 2 mln 800 tys. zł

Czasu na przeprowadzenie remontów jest niewiele – ma to związek z tym, że Nowy Targ dosłownie w ostatniej chwili dołączył do grona współgospodarzy wydarzenia. 

-Spółka Igrzyska Europejskie rozważała różne lokalizacje dla poszczególnych dyscyplin. Gdzieś w połowie roku pojawił się też Nowy Targ, ze względu na wielkość hali lodowej, która sprzyjała do rozegrania dyscyplin, które przewidziano w ramach igrzysk. Po rozeznaniu, spółka zdecydowała, że w Nowym Targu ostatecznie zostanie rozegrana dyscyplina boksu. Liczymy na to, że mimo krótkiego czasu, będziemy mogli wykorzystać środki na modernizację obiektu i  jak będziemy potrafili najlepiej, przygotować obiekt na te zawody – mówi Krzysztof Łapsa, dyrektor Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji. 

os 19.01.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również