Kamery live
prognoza pogody

Nowy Targ na 3. miejscu w rankingu Obywatelski Samorząd

7 września 2017 21:26

W dniu 6 września 2017 roku, podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy rozdane zostały nagrody Gospodarny Samorząd 2017. To pierwsza edycja rankingu, który przygotowali eksperci Centrum Gospodarczego im. Mikołaja Kopernika, Instytutu Studiów Wschodnich oraz organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy. Nowy Targ uplasował się na 3. pozycji rankingu Obywatelski Samorząd w kategorii gminy miejsko-wiejskiej.

Nowy Targ na 3. miejscu w rankingu Obywatelski Samorząd

Konkurs Gospodarny Samorząd koncentruje się na ocenie rozwoju gospodarczego gmin. Celem konkursu jest nagradzanie osiągnięć włodarzy gmin na tym polu. Niezależnie, od sukcesów w rozwijaniu lokalnej gospodarki, laureaci konkursu muszą utrzymywać zdrowy budżet.

W ramach konkursu przyznaje się też nagrodę Obywatelski Samorząd dla samorządów, które najlepiej współpracują z mieszkańcami.

Obie nagrody zostały przyznawane w 3 kategoriach: miasta na prawach powiatu, gminy miejskiej i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. 

Nowy Targ uplasował się na 3. pozycji rankingu Obywatelski Samorząd w kategorii gminy miejsko-wiejskiej jako miasto dobrze współpracujące z mieszkańcami. 

Pod uwagę w ocenie brane były: dochody własne do dochodów ogółem, dochody własne na mieszkańca, nadwyżkę bieżącą do wydatków bieżących, inwestycje do dochodów, zadłużenie do dochodów, wpływy z PIT i CIT, wpływy z podatku od nieruchomości, wydatki na transport i gospodarkę mieszkaniową. W drugim etapie konkursu, gminy oceniane były na podstawie danych finansowych oraz odpowiedzi uzyskanych w ankietach. Swoje punkty mogła także przyznać Kapituła Rankingu. W ankiecie pytano miedzy innymi o: wydatki na realizację kontraktów z organizacjami pozarządowymi, budżet partycypacyjny, dostosowania urzędu dla osób niepełnosprawnych, liczbę Hot Spotów udostępnionych przez Urząd, a także o to, czy gmina dysponuje SMS-owym systemem informacji, ostrzeżeń, czy na terenie gminy działa elektroniczny system informacji przestrzennej.

NT24TV 07.09.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również