Kamery live
prognoza pogody

Nowy Targ: blisko stu zawodników wzięło udział w Mistrzostwach Polski w Trialu

17 lipca 2022 18:49

Blisko stu uczestników z Polski, Słowacji i Czech wzięło udział w ten weekend w zawodach rozgrywanych w ramach Mistrzostw Polski Trialu na torze w Nowym Targu. Najmłodsi uczestnicy to 8-latkowie, najstarszy z zawodników to kończący karierę sportową, 70-letni Zbigniew Jedynak z AMK Gorce, swego czasu nagrodzony przez Radę Miasta medalem Zasłużony dla Sportu. Wyczyny zawodników podziwiało wielu kibiców i miłośników sportów motorowych, które rozgrywane są nad samym brzegiem Białego Dunajca, z bajecznym widokiem na Tatry i Gorce. O zawodach trialowych rozmawiamy z Rafałem Luberdą, organizatorem wydarzenia,  prezesem i trenerem Auto Moto Klubu Gorce w Nowym Targu. 

Nowy Targ: blisko stu zawodników wzięło udział w Mistrzostwach Polski w Trialu

Ile uczestników bierze udział w zawodach i skąd do nas przyjechali?

Dziś startuje 88 uczestników, wczoraj było ich 98. Zawodnicy są z Czech, Słowacji, no i z całej Polski. 

W jakim wieku są zawodnicy – widzę, że startują tu także dzieci?

Wiek jest różny. Najmłodszy zawodnik, który może startować w Pucharze Polski musi mieć minimum 8 lat. Jeśli chodzi o górną granicę, nie ma tu ograniczeń wiekowych. W tym momencie najstarszy jest nasz obecny zawodnik, kończący akurat dzisiaj karierę motorową Zbigniew Jedynak, który kończy 70 lat. 

Na czym polegają te zawody? Czym trzeba się wykazać, aby zdobyć dobre miejsce?

Przede wszystkim kondycją i umiejętnościami. Zawody odbywają się na torze z przeszkodami sztucznymi, ale i naturalnymi. Są korzenie, pniaki, kamienie, opony i różnego rodzaju podjazdy. Mamy tu na zawodach 10 odcinków jazdy obserwowanej i zawodnicy pokonują to w 3 pętlach, czyli łącznie daje to 30 odcinków jazdy obserwowanej. Zawodnicy mają na to czas przejazdu 5 godzin, a na poszczególnych odcinkach jest obserwowana ilość podparć. Zawodnik nie może ściągnąć nogi z podnóżki i podeprzeć podłoża.  Za jedno podparcie jest jeden punkt, za dwa podparcia – dwa punkty, za trzy i więcej – trzy punkty. Jeśli zawodnik się przewróci, nie zdąży w czasie 1,5 minuty przejechać odcinka albo gdy motocykl mu np. zgaśnie lub kiedy uszkodzi przeszkodę – wtedy jest maksymalna punktacja czyli 5 punktów karnych.

Proszę powiedzieć, która to już edycja wydarzenia?

To już będzie siedemdziesiąta któraś impreza od początku istnienia klubu. Dawniej robiliśmy systematycznie Rajd Tatrzański, ale ze względu na problemy z wytyczeniem trasy w górach, musieliśmy przestać to organizować, ostatni był chyba 6 lat temu i tedy przerzuciliśmy się tutaj na tor. 

Rozumiem, że wygrana podczas zawodów w Nowym Targu to punkty w klasyfikacji Mistrzostw Polski? 

W Mistrzostwach Polski jest dziesięć takich rund i z poszczególnych rund zbiera się punkty na koniec klasyfikacji generalnej. Zawodnik, który zdobył dziś lub wczoraj pierwsze miejsce, ma za jeden dzień sto punktów, czyli za te zawody tutaj w Nowym Targu może przywieźć 200 punktów, co sumuje się potem na koniec. Kto ma punktów najwięcej, zostaje Mistrzem Polski. 

Dziękuję za rozmowę. 

 

os 17.07.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również