Kamery live
prognoza pogody

Nowy samolot na lotnisku w Nowym Targu. To makieta odrzutowca

Makieta samolotu EM-10 Bielik została przekazana przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie jako depozyt do Aeroklubu Nowy Targ. Od teraz “odrzutowiec” będzie witał gości nowotarskiego lotniska.

Nowy samolot na lotnisku w Nowym Targu. To makieta odrzutowca

fot. Facebook / Lotnisko Nowy Targ

Na lotnisku w Nowym Targu odbyła się uroczystość odsłonięcia postumentu z makietą samolotu EM-10 Bielik, która została przekazana jako depozyt do Aeroklubu Nowy Targ przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Na uroczystość z Bielska Białej przybył mgr inż. Edward Margański, który jest głównym konstruktorem i pomysłodawcą tego samolotu, postać wybitna i znana w polskim środowisku lotniczym. Spod jego ręki wyszły takie konstrukcje lotnicze jak EM-11 Orka czy wysokowyczynowe szybowce akrobacyjne MDM – 1 Fox i Swift S-1, które do dzisiaj są monotypem światowym w swojej klasie.

Pan Edward podczas swojej prelekcji przedstawił historię opracowania Bielika, która była bardzo burzliwa i niesłychanie ciekawa. Nie krył również uznania dla pracy jaka została włożona w renowację eksponatu, który od teraz będzie ozdobą nowotarskiego lotniska.

 – Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie pan Tomasz Kosecki wraz z Burmistrzem Miasto Nowy Targ panem Grzegorzem Watychą uznali, że jest to dobry pretekst do nawiązania bliższej współpracy i być może stworzenia większej ekspozycji muzealnej, jaka mogła by się znaleźć na lotnisku. Miejmy nadzieję, że tak się właśnie stanie i dzięki temu historia lotnictwa będzie mogła zawitać w większym wymiarze do Nowego Targu. Cieszy fakt że lotnisko staje się atrakcyjnym miejscem gdzie można spędzać czas w rodzinnej atmosferze, eksponat obok wykonanego w zeszłym roku muralu i otwartego niedawno parku linowego na pewno sprawiają że to miejsce staje się przyjaznym dla mieszkańców i turystów – piszą władze Aeroklubu Nowy Targ.

Eksponat został wyremontowany dzięki zaangażowaniu członków klubu, którzy w czasie wolnym, przez wiele tygodni pracowali nad tym aby przywrócić go do stanu wystawowego.

 – Szczególne podziękowania należą się kolegom z sekcji modelarskiej z kol. Januszem Tarnowskim na czele, których zaangażowanie było nieocenione, bez ich umiejętności i pomocy remont nie byłby możliwy. Podziękowania należą się również Gabrielowi Batkiewiczowi, przewodniczącemu sekcji samolotowej za opłacenie sporej części kosztów remontu samolotu, a panu prezesowi Józefowi Stachoniowi gratulujemy świetnego pomysłu i doprowadzenia go do realizacji – dodają członkowie aeroklubu.

Piotr Starmach 21.08.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Jacek i rodzinka 21:34 21.08.2022

Szkoda, ze nie było to ogłoszone na portalach informacyjnych Nowego Tari, bo chętnie podjechalibysmy na tak miła uroczystość.

Zobacz również