Kamery live
prognoza pogody

Nowy rok szkolny – pełen wyzwań i zmian

29 sierpnia 2017 09:08

Na fali reformy oświaty, po 18 latach przerwy do wszystkich szkół podstawowych w Nowym Targu wracają klasy siódme, z wciąż istniejącego Gimnazjum nr 2 znikają klasy pierwsze, a nowo utworzona szkoła podstawowa nr 1 po raz pierwszy od dawna przyjmie w swoje progi sześcio i siedmiolatki. Nowy rok szkolny za pasem – to zatem idealna pora, aby sprawdzić gotowość nowotarskich placówek do nowej organizacji szkolnictwa.

Nowy rok szkolny – pełen wyzwań i zmian

Wakacje dla uczniów i nauczycieli są okresem wypoczynku, jednak dla dyrektorów szkół i służb miasta był to intensywny okres przygotowania placówek przed kolejnym rokiem szkolnym. Tym razem – z uwagi na reformę oświaty– jeszcze bardziej intensywny niż zazwyczaj.

– Będzie to rok pełen nowych wyzwań dla nas, ale również dla nauczycieli, gdyż jest nowa podstawa programowa, w związku z czym wszyscy jesteśmy trochę w takim napięciu. Naukę rozpoczniemy w 8 szkołach podstawowych, w tym 1 prywatnej, jednym gimnazjum oraz dwóch przedszkolach publicznych i sześciu placówkach przedszkolnych niepublicznych – mówi Janusz Stopka, Naczelnik Wydziału Oświaty UM Nowy Targ. – Rok jest o tyle ciekawy, że jest to pierwszy rok reformy, w związku z czym musieliśmy dostosować szkoły do wymogów reformy. 

Dlatego oprócz tradycyjnych remontów i modernizacji, które miały miejsce we wszystkich nowotarskich szkołach i przedszkolach, konieczne było doposażenie szkół podstawowych w niezbędny sprzęt taki jak większe ławki i krzesła dla uczniów klas VII, dodatkowe zbiory biblioteczne i pomoce naukowe – chociażby w postaci wyposażenia pracowni chemicznych. W Szkole Podstawowej nr 2 zmodernizowano salę lekcyjną z przeznaczeniem na pracownię chemiczną. Spory remont przeszła podczas wakacji Szkoła Podstawowa nr 6 na Borze, gdzie położono nowe wykładziny podłogowe i pomalowano w sumie kilkanaście sal lekcyjnych i pomieszczeń dla nauczycieli.

– Takie najważniejsze remonty odbyły się jednak w tym roku w przedszkolach. W Przedszkolu nr 2 dokonano termomodernizacji całego obiektu, wymieniono drzwi i okna. Poprawiono również oświetlenie zewnętrzne. To były duże prace. W Przedszkolu nr 4 zmodernizowany został cały dojazd do tej placówki.

Jeśli chodzi o szkoły, największe zmiany czekały, rzecz jasna, przekształconą z gimnazjum Szkołę Podstawową nr 1. 4 września naukę podejmie tam na razie niewiele, bo 78 uczniów. Najliczniejsze będą klasy pierwsze, gdzie łącznie będzie uczyć się 42 uczniów, zerówka będzie liczyła 12 dzieci, klasa siódma – 24 uczniów.

– Oczywiście będą tam również funkcjonować klasy gimnazjalne, będzie ich 14. Tu było najwięcej pracy, gdyż połączyło się to ze zmianą na stanowisku dyrektora. W szkole tej przeprowadziliśmy remont – w nieco mniejszym zakresie niż planowaliśmy, ponieważ nie udało się w odpowiednim czasie znaleźć wykonawcy, tzn. właściwie wykonawca był, ale odmówił podpisania umowy. To, co mamy zrobić, wykonane zostanie podczas roku szkolnego, bez jakichś większych perturbacji dla procesu nauczania. 

W Wydziale Oświaty Urzędu Miasta Nowy Targ jest teraz zwiększony przepływ rodziców uczniów, w związku ze składaniem wniosków o stypendia dla uczniów – termin składania takich wniosków upływa z dniem 15 września.

W nowym roku szkolnym naukę w miejskich szkołach podstawowych będzie pobierać łącznie 2412 uczniów, a w gimnazjach – 629. Nadal funkcjonować będzie gimnazjum nr 2 z 11 oddziałami oraz 14 oddziałów gimnazjalnych przy szkole podstawowej nr 1. Nie będzie klas pierwszych gimnazjów, – oznacza to, że uczniowie powtarzający pierwszy rok gimnazjum, będą musieli wrócić do ostatniej klasy szkoły podstawowej.

Miejskie rozpoczęcie roku szkolnego będzie miało miejsce w poniedziałek, 4 września w Szkole Podstawowej nr 2. 

/os

NT24TV 29.08.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również