Kamery live
prognoza pogody

Nowy rodzaj oszustwa – “na zdalny pulpit”

1 maja 2021 13:47

Tatrzańska Policja ostrzega przed oszustami działającymi metodą “na zdalny pulpit”. Wykorzystując przejęte dane osobowe, oszuści wyłudzili pieniądze mieszkańca powiatu. Mężczyzna został zmanipulowany przez przestępców i zainstalował oprogramowanie do zdalnego łączenia się z komputerami. W ten sposób stracił ok. 40 tys. zł.

Nowy rodzaj oszustwa -

Do Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem, w ostatnich dniach zgłosiło się kilku mieszkańców powiatu, którzy oświadczyli, że oszuści wykorzystując ich dane przejęli z ich kont środki finansowe, a w jednym z przypadków była to kwota ok. 40 tys. zł. W rozmowie z pokrzywdzonymi policjanci ustalili, że zdecydowali się na inwestycję dotyczącą niezwykle okazyjnego zakupu kryptowalut. Po zarejestrowaniu się w witrynie internetowej w krótkim czasie otrzymali instrukcje, jak korzystać z programu umożliwiającego transakcje. Dodatkowo pokrzywdzeni zainstalowali na swoim komputerze aplikację, do której link otrzymali w wiadomości. Pobrana aplikacja dała przestępcom pełen dostęp do ich komputera i konta.

Policja ostrzega – oszuści coraz częściej wykorzystują metodę „na zdalny pulpit”. Kradzież pieniędzy odbywa się dosłownie na oczach pokrzywdzonych. Internetowi przestępcy posługują się różnymi wariantami, chodzi jednak o to, by skłonić ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera, a potem polecić jej, by zalogowała się do swojego konta w banku.

Najczęściej wykorzystywanym przez oszustów wariantem jest namawianie ofiary do skorzystania z pewnej usługi umożliwiającej szybkie pomnożenie gotówki. Gdy zainteresowana osoba napotyka problemy techniczne, fałszywy konsultant “wspiera ją” przez zdalny pulpit i dosłownie na oczach ofiary, “czyści” jej konto, bądź zaciąga ekspresowe pożyczki.

Pokrzywdzeni sądzą, że zainwestowali, a na ich koncie za chwilę pojawi się większa kwota. Tak się jednak nie dzieje. Pokrzywdzeni tego rodzaju przestępstwem, to często wcale nie seniorzy, a młode osoby, które powinny być dość dobrze zorientowane w kwestii płatności internetowych. Pomimo tego oszustom udaje się ich okradać.

Policja również rekomenduje jakie działania należy podjąć, aby uchronić się przed tego typu incydentami:

 – Należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Obietnica superatrakcyjnej inwestycji to najczęściej metoda działania oszustów.

 – Nigdy nikomu nie wolno udostępniać swojego konta bankowego i danych logowania. Tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje.

 – Jeżeli konsultant proponuje zainstalowanie oprogramowania do zdalnego zarządzania pulpitem to można być pewnym, że jest to oszustwo.

 – W przypadku, gdy osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, należy się rozłączyć i zadzwonić do biura obsługi klienta banku.

/źródło: KPP Zakopane/

Piotr Starmach 01.05.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również