Kamery live
prognoza pogody

Nowy park w rejonie kładki? Pomysł z Facebookowej grupy trafił na biurko burmistrza

23 lutego 2020 15:31

Pomysł zainicjowany przez mieszkańca w grupie na Facebooku trafił na formalne tory, dzięki interpelacji radnej w tej sprawie. Szeroko dyskutowana i dobrze przyjęta przez internautów w grupie “Nowy Targ – rozmawiamy” inicjatywa wspólnego utworzenia nowego parku, tzw. “zielonych płuc” Nowego Targu poprzez społeczną akcję sadzenia drzew i krzewów, spotkała się z pozytywną odpowiedzią ze strony miasta. Wstępnie wskazano teren nieopodal kładki na Białym Dunajcu, gdzie park mógłby powstać. 

Nowy park w rejonie kładki? Pomysł z Facebookowej grupy trafił na biurko burmistrza

-Nasze miasto i region borykają  z ogromnym problemem ekologicznym. Wiemy, jakie mamy powietrze, szczególnie zimą. Jako mieszkańcy Miasta chcielibyśmy wspólnie stworzyć dodatkowe zielone miejsce, jak kiedyś robili to nasi poprzednicy przy ulicy Parkowej. Chcielibyśmy zasiać nowe drzewa, które przyczynią się do poprawy powietrza i jego oczyszczenia, a w przyszłości stworzą podwaliny pod nowy park i atrakcyjne miejsce do spędzania czasu. Wspólna akcja sadzenia drzew spotka się z dobrym odbiorem w mediach i będzie miała wartość edukacyjną. Takimi działaniami rozbudzimy świadomość mniej zainteresowanych mieszkańców oraz młodsze pokolenia, pokazując im, jak dbać o nasze wspólne środowisko – argumentuje w interpelacji radna Ewa Garbacz.

Zgodnie ze wskazówką inicjatora akcji w lokalnej, facebookowej grupie, Gabriela Wolskiego, radna zasugerowała okolice Strefy Relaksu i ulicy Sikorskiego jako “idealne miejsce na ‘zielone płuca’ Miasta”, zwracając uwagę na to, że “drzewa i krzewy w tym miejscu mogą być wartością dodaną do znajdujących się w pobliżu ścieżek rowerowych”, jak również na fakt rozbudowy osiedli mieszkaniowych w tej części miasta. 

-Park będzie idealnym miejscem dla mieszkańców do odpoczynku – zauważa radna, zapewniając otwartość również na inne, wskazane przez miasto lokalizacje – Mieszkańcy z ochotą odpowiedzieli na apel pana Gabriela Wolskiego i już zadeklarowali pomoc przy sadzeniu podczas akcji społecznej. 

W odpowiedzi, burmistrz Grzegorz Watycha wskazał kilka możliwych pomysłów na przeprowadzenie akcji. Poza wytypowanym przez niego terenem w rejonie Nowotarskiej Strefy Relaksu (jest to południowa część działki nr. ewid. 15218 – po drugiej stronie rzeki i kładki, jedyna w tym rejonie, miejska nieruchomość leżąca poza terenem zalewowym, która mogłaby zostać przeznaczona pod nową zieleń),  mogłoby to być również uzupełnienie drzewostanu w istniejących terenach zieleni urządzonej, bądź – w przyszłości – poszerzenie Parku im. Adama Mickiewicza w kierunku zachodnim, w stronę zakopianki.

-W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Nowy Targ 22 (Centrum), wyznaczono teren pod poszerzenie istniejącego Parku im. Adama Mickiewicza w kierunku zachodnim, w stronę tzw. „zakopianki”. W miarę możliwości finansowych, w przyszłości będą podejmowane działania mające na celu nabycie przez Gminę nieruchomości położonych w tym terenie, który z racji swojego położenia i funkcji będzie można nazwać „zielonymi płucami” Miasta Nowego Targu – czytamy w odpowiedzi Grzegorza Watychy na interpelację.

Tymczasem inicjator akcji złożył w magistracie oficjalne pismo z prośbą o zgodę na sadzenie drzew i wytyczenie konkretnego miejsca w ramach wskazanej przez burmistrza działki nad brzegiem Białego Dunajca.

fot. Gabriel Wolski/NOWY TARG-rozmawiamy/Facebook

/os

os 23.02.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również