Kamery live
prognoza pogody

Nowy cmentarz już funkcjonuje

1 sierpnia 2016 06:54

NOWY TARG.

Pierwszy pochówek rozpoczął użytkowanie nowego cmentarza. Udostępniony na cele grzebalne teren to - w I etapie - 1,8 hektara. W miarę potrzeb będzie on powiększany.

Nowy cmentarz już funkcjonuje

Na rozpoczęcie budowy nowego cmentarza mieszkańcy czekali długo. Wybrana w przetargu firma wykonawcza – ASTEX z Zaskala – przejęła plac w sierpniu 2014 r. Inwestycja kosztowała ponad 3 miliony 600 tys. zł. Ten pierwszy etap budowania nekropolii był najdroższy, ponieważ wiązał się z budową drogi dojazdowej „od zera”, doprowadzeniem wody i energii elektrycznej, budową instalacji wodociągowej.

Prawie 2-hektarowy teren został ogrodzony: od strony północnej, czyli od wejścia głównego – ozdobnym murem z piaskowcowego ciosu. Wzdłuż granic nowego cmentarza ciągnie się ogrodzenie segmentowe. Wyznaczone są kwatery, alejki i miejsca parkingowe. U wejścia przesuniętego bardziej ku zachodowi, stanął duży, drewniany krzyż. Czynne są hydranty między alejkami, działa oświetlenie. Rosną świeżo zasadzone drzewa i krzewy. Wzdłuż głównej alei zamontowano ławki. Umieszczona przy wejściu tablica informuje o godzinach otwarcia cmentarza i biura oraz siedzibie administrującego obiektem Miejskiego Zakładu Zieleni i Rekreacji.

Cmentarny areał był przygotowany już na wiosnę. Wtedy – zgodnie z wytycznymi służb dopuszczających do użytkowania – pozostawało jedynie stworzyć warunki do ekshumacji.

Pierwszy pochówek odbył się po Mszy żałobnej odprawionej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, ponieważ nowy cmentarz nie ma jeszcze kaplicy ani Domu Przedpogrzebowego. Powstaną one w kolejnym etapie. Na nowym cmentarzu zaplanowane jest też kolumbarium.   

Cały jego teren to dziesięć hektarów, z tego na pochówki przeznaczonych jest siedem. Udostępniona ostatecznie powierzchnia powinna jednak zapewnić ok. 2.000 miejsc grzebalnych, co przy „średniej nowotarskiej umieralności” wystarczy na 10, może nawet na 20 lat.

/as

NT24TV 01.08.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również