Kamery live
prognoza pogody

Nowotarżanka oszukana metodą na BLIKA

21 listopada 2023 08:12

Mieszkanka powiatu nowotarskiego była pewna, że pomaga swojej koleżance, podając kod BLIK. Zatwierdziła transakcję w aplikacji mobilnej swojego banku i tym sposobem straciła blisko 400 zł. Policjanci przestrzegają, aby nie podawać wygenerowanego kodu Blik bez potwierdzenia np. telefonicznego, że to faktycznie nasz znajomy prosi o pożyczkę.

Nowotarżanka oszukana metodą na BLIKA

Schemat działania oszustów jest zazwyczaj bardzo podobny.

– Najpierw włamują się na konto na portalu społecznościowym, przejmują je, a następnie rozsyłają do znajomych wiadomości, z prośbą o udostępnienie kodu BLIK. Przestępcy, podszywając się pod właściciela konta, prowadzą luźne rozmowy, aby nie wzbudzać ich niepokoju. Proszą o kod BLIK na kwotę kilkuset złotych, jednocześnie obiecując jak najszybszy zwrot pieniędzy – informują nowotarscy policjanci. – Właściciel rachunku bankowego będąc pewny, że pomaga swojemu znajomemu, niczego nie podejrzewając, podaje kod Blik, zatwierdza transakcję w aplikacji mobilnej. Po otrzymaniu kodu, oszuści najczęściej wypłacają gotówkę z bankomatu w innym regionie kraju lub płacą za zakupy w sieci – dodają.

Metodą „na Blika” została oszukana mieszkanka powiatu nowotarskiego. Kobieta otrzymała z konta znajomej wiadomość z prośbą o pożyczkę i podanie kodu BLIK, bo w jej banku trwa przerwa techniczna. Była pewna, że pomaga swojej koleżance i podała kod Blik, po czym zatwierdziła transakcję w aplikacji mobilnej swojego banku i straciła blisko 400 złotych.

Niestety transakcji dokonanych za pomocą kodu BLIK nie można cofnąć, dlatego policjanci przypominają:

Należy przede wszystkim dobrze zabezpieczyć dostęp do konta na portalu społecznościowym, wykorzystując w tym celu dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Pamiętajmy również o wylogowaniu się z konta po zakończeniu użytkowania!

Nie należy podawać wygenerowanego kodu Blik bez potwierdzenia, czy to faktycznie nasz znajomy prosi o pożyczkę. Wystarczy zadzwonić do znajomego, aby upewnić się, czy faktycznie on znalazł się w potrzebie.

Zawsze należy dokładnie sprawdzić dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej, np., gdzie nasze pieniądze będą wypłacone i potwierdź, czy ta osoba faktycznie się tam znajduje.

Źródło: KPP Nowy Targ

ag 21.11.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również