Kamery live
prognoza pogody

Nowotarżanie wybierali – w innych proporcjach niż Polska. Znaczna przewaga PiS

NOWY TARG. Mimo minimalnej, bo niespełna procentowej różnicy poparcia wyborców dla kandydatów Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości w starcie do Parlamentu Europejskiego, stolica Podhala odnotowała proporcję głosów dużo korzystniejszą dla PiS – 41,17 procenta przy 34,28 procenta głosujących na Koalicję Obywatelską.

Nowotarżanie wybierali – w innych proporcjach niż Polska. Znaczna przewaga PiS

Wynik PiS jest przy tym w mieście o niecałe 3 procenty niższy od wyniku uzyskanego w całym okręgu małopolsko-świętokrzyskim nr 10, gdzie wyniósł 44,5 procenta.

Gdy jeszcze wczoraj ważyły się losu mandatu dla Arkadiusza Mularczyka z Nowego Sącza, który w końcówce kampanii odwiedził Nowy Targ, dziś już wiadomo, że wchodzi on z naszego okręgu do PE razem z Beatą Szydło i Dominikiem Tarczyńskim, uzyskawszy 93 551 głosów. Odejście Arkadiusza Mularczyka do Brukseli oznacza, że zwolniony przez niego mandat w Sejmie sprawować będzie następna z listy PiS – posłanka Anna Paluch. 

Koalicja Obywatelska, która w cały okręgu nr 10 uzyskała poparcie o ponad 10 procent niższe w kraju, posyła do Brukseli Bartłomieja Sienkiewicza uznawanego za „człowieka Donalda Tuska do zadań specjalnych” i reprezentantkę naszego regionu – Jagnę Marczułajtis-Walczak. Posłanka zaraz też dziękowała swoim wyborcom w mediach społecznościowych.

Wizyty w Nowym Targu Grzegorza Brauna, Sławomira Mentzena i Konrada Berkowicza z pewnością wpłynęły na lokalny wynik Konfederacji Wolność i Niepodległość – 15,53 procenta (przy 12,08 w skali kraju). Okręg małopolsko-świętokrzyski z ramienia tej partii będzie reprezentował inicjator ruchu „gaśnicowych” – Grzegorz Braun.

Już znacznie niższe, bo nawet nie 5-procentowe poparcie miały w mieście Trzecia Droga i Lewica, a śladowe – Bezpartyjni Samorządowcy, Normalny Kraj, Polexit i Polska Liberalna.

(asz)

 

Anna Szopińska 10.06.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

6 komentarzy
ot tak 16:23 11.06.2024

Gdyby czarnek ogłaszał swoje prawdy cywilizowanym językiem, nikt nie zwracałby na niego uwagi. Zawsze można jeszcze publicznie spuścić portki i walnąć kupę. Rozgłos murowany, a chamstwo jako identyfikacja? Nie każdy ma odwagę się przyznać do nikczemnego pochodzenia, za komuny raczej ukrywano nadmiary pewnych braków. Brawo, chlubo katolickiej uniwersyteckiej kultury!

Ella 19:58 10.06.2024

Pani Ania to gwarancja rzetelnego dziennikarstwa.

Zenon 21:11 10.06.2024

To akurat święta prawda !

Mario 14:18 10.06.2024

Ale wstyd. Jak można głosować na pisiorow

Z 21:11 10.06.2024

Taki mamy klimat

Topolski 20:36 10.06.2024

Lecz się chory człowieku z nienawiści do inaczej myślących niż Ty.

Zobacz również