Kamery live
prognoza pogody

Nowotarski MPEC z prestiżowym certyfikatem

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Targu otrzymało certyfikat jakości, potwierdzający spełnienie norm ograniczenia niskiej emisji do atmosfery. Prestiżowe wyróżnienie dla nowotarskiego przedsiębiorstwa to nie tylko powód do dumy, ale także otwiera nowe możliwości na rynku ciepłowniczym. 

Nowotarski MPEC z prestiżowym certyfikatem

Idea przyznawania certyfikatów jakości zrodziła się wśród działaczy Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, która wymyśliła program promocji ciepła systemowego. Są one nagrodą dla tych przedsiębiorstw, które własnym działaniem przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. Co więcej, dokument jest pierwszym takim certyfikatem na świecie systemów ciepłowniczych poświadczającym o emisji zanieczyszczeń do powietrza. 

 – Certyfikat mówiący, że emisja nasza jest dużo niższa od miejskiej emisji, czyli tego co się wydostaje od zwykłego pieca węglowego. Spełniamy wymóg stawiany instalacjom typu A – mówi nam prezes MPEC, Grzegorz Ratter. – Mówiąc najprościej: nie produkujemy smogu. Nasza instalacja nie tylko spełnia normy unijne, ale również te stawiane niskoemisyjnym źródłom.

Szata graficzna wyglądem przypomina certyfikaty, które można znaleźć na urządzeniach AGD i RTV. Dokument wydany został na podstawie przeprowadzonych pomiarów emisji – w przypadku Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej są to zarówno pomiary emitowanego całkowitego pyłu zawieszonego, dwutlenku węgla i benzo(a)pirenu. Dla władz nowotarskiego przedsiębiorstwa uzyskanie takiego certyfikatu to nie tylko powód do dumy.

 – Tym certyfikatem możemy udowodnić naszym oponentom, którzy twierdzą, że jesteśmy nieekologiczni, że się mylą. Podłączając się do naszej sieci ciepłowniczej likwidujemy niską emisję – podkreśla Grzegorz Ratter. – Ponadto sieciowe firmy rynku usługowego, takie jak hotele czy sklepy, mają wymóg korzystania tylko ze źródeł ciepła certyfikowanych. I my teraz do takich źródeł dołączamy.

Władze MPEC-u przekonują, że ciepło produkowane przez nowotarskie przedsiębiorstwo jest dużo czystsze i bezpieczniejsze niż to tworzone w kotłach węglowych znajdujących się w domach jednorodzinnych. Obecnie MPEC-u będzie rozpoczynał prace przyłączeniowe w obrębie ulicy Ku studzionkom, gdzie zainteresowanie ciepłem sieciowym wyniosło około 90% tamtejszych mieszkańców. Ponadto w tym roku podłączone zostaną budynki znajdujące się w zarządzie Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tej sprawie podpisana została już umowa przyłączeniowa.

/ps/

Piotr Starmach 28.04.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Palacz 21:27 29.04.2020

Czyli wiedza powszechna znana od dwudziestu lat co najmniej, się nie zmieniła. No ale teraz jest już potwierdzona certyfikatem . Może teraz temat dochodzenia do wiedzy będzie zamknięty i zacznie się rozmowa o pieniądzach.

Zobacz również