Kamery live
prognoza pogody

Nowotarscy policjanci podsumowali tegoroczne ferie

26 lutego 2020 13:54
Wyciszenie Włącz dźwięk

290 kolizji, 18 wypadków drogowych i jedna osoba śmiertelna. To bilans tegorocznych ferii na drogach powiatu nowotarskiego. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji zatrzymali również 29 kierowców, którzy poruszali się po podhalańskich drogach na “podwójnym gazie”.

Fot. archiwum Nowytarg24.tv

Ferie, które wraz z ubiegłą niedzielą dobiegły końca, przyciągnęły na Podhale setki tysięcy turystów – niestety również takich, którzy do naszego regionu zjechali na letnich oponach. To właśnie zatory drogowe tworzące się wraz z silniejszymi opadami śniegu były największym – i niestety najczęstszym – utrapieniem kierowców. Odpowiadali za nie w dużej mierze kierujący samochodami nieprzygotowanymi do zimowych warunków oraz ciężarówek bez łańcuchów.

W trakcie zimowej przerwy od nauki funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu kontrolowali także trzeźwość kierowców oraz sprawdzali stan techniczny, wyposażenie pojazdów oraz sposób przewożenia dzieci i młodzieży. Podczas prowadzonych działań sprawdzono 2394 pojazdów i 24 autobusów przewożących dzieci i młodzież. Co więcej, mundurowi nałożyli 904 mandatów, skierowali 99 wniosków o ukaranie do sądów oraz zatrzymano 28 dokumentów prawa jazdy i 103 dowody rejestracyjne, w tym 37 za zły stan techniczny pojazdów.

 – Policjanci podczas działań “Bezpieczne Ferie” kontrolowali także stan trzeźwości kierujących. W ciągu całego okresu ferii zatrzymaliśmy 29 nietrzeźwych kierowców – mówi nam asp. Dorota Garbacz z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.

Ponadto nowotarscy funkcjonariusze odnotowali 290 kolizji i 18 wypadków, w których zginęła jedna osoba. Tegoroczne statystyki niewiele różnią się od zeszłorocznych. Wówczas w ciągu ferii również zginęła jedna osoba, doszło do 24 wypadków, 271 kolizji, a także zatrzymano 34 nietrzeźwych kierowców.

 – Policjanci niejednokrotnie interweniowali i udzielali pomocy na stokach narciarskich – podkreśla asp. Dorota Garbacz.Pełnili również służby wspólnie z GOPR-em, w których pomoc była udzielana poszkodowanych. Najczęściej dotyczyło to niefortunnych upadków na jeździe na nartach. 

Na stokach narciarskich funkcjonariusze działali przede wszystkim prewencyjnie i zwracali uwagę na bezpieczną jazdę. Ponadto zwracali uwagę na niepozostawianie bardzo drogiego sprzętu narciarskiego bez opieki, aby ten nie stał się okazją dla złodziei. W trakcie ferii policjanci przeprowadzili ponad dwieście działań profilaktyczno-edukacyjnych z dziećmi, młodzieżą, rodzicami i opiekunami, w trakcie których omówione zostały zasady bezpieczeństwa w trakcie zabaw na śniegu i lodzie, w czasie podróży czy w trakcie korzystania z internetu.

/źródło: KPP Nowy Targ/

/ps/

Piotr Starmach 26.02.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również