Kamery live
prognoza pogody

Nowotarscy Artyści – wystawa z wieloma miejscowymi wątkami. Wernisaż – we wtorek

25 czerwca 2022 07:17
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. W najbliższy wtorek, 28. czerwca, w budynku dawnego Dworca Kolejowego, zostanie otwarta wystawa połączona z promocją albumu pt. “Nowotarscy artyści z cyklu Twórcy Pogranicza Polsko – Słowackiego”. Na to wydarzenie zapraszają burmistrz Nowego Targu  – Grzegorz Watycha, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury – Andrzej Lichosyt i kurator wystawy prof. Kamil Kuskowski.

 – Wystawa prezentuje sztukę nieżyjących już twórców związanych z Nowym Targiem. Jest to wystawa przekrojowa, pokazująca artystów działających od XIX do XXI wieku – mówi prof. Kamil Kuskowski, kurator wystawy. – Pokazuje także różnorodność tego środowiska i stylistyki z przełomu wieków, dość charakterystyczne dla tej epoki. Co istotne – dowodzi ona, że przez Nowy Targ – choć nigdy nie był jakimś miastem znaczącym dla sztuki czy prezentacji sztuk wizualnych – przewinęła się w tych kilkuset latach cała masa świetnych artystów, których prace będziemy mogli zobaczyć na tej wystawie. A mamy tutaj dzieła i rzeźbiarskie, i malarskie, i rysunki, i grafiki. To świadczy, że miasto potrafiło wygenerować energię, która sprawiła, że Nowy Targ tym artystom jakoś przypadł do gustu i chcieli się z nim związać lub z niego wychodzili, żeby iść dalej w świat i realizować swoje marzenia o byciu artystami.    

 Wystawa o artystach nowotarskich, a właściwie Stała galeria artystów pogranicza polsko-słowackiego, w której, mamy nadzieję, zagości jeszcze wiele wystaw artystów i twórców naszego regionu, powstała dzięki projektowi „Łączy nas sztuka – Artyści Pogranicza Polsko-Słowackiego”, współfinansowanemu z Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem Euroregionu „Tatry”, z programu Interreg V-A Polska-Słowacja – dodaje Wiktoria Kowalczyk-Szlaga z Muzeum Podhalańskiego. – Dzięki temu projektowi udało się zrealizować wiele zadań, m.in. powstał album z pracami i biogramami nowotarskich artystów i tekstem prof. Kamila Kuskowskiego, autora tego wydawnictwa. Udało się również zdigitalizować zbiory nowotarskich artystów i twórców w zasobach Miejskiego Centrum Kultury oraz Muzeum Podhalańskiego. Zapraszam państwa serdecznie do zwiedzania wirtualnego na stronie MCK-u, bo taka możliwość będzie już pod koniec czerwca. Wystawa będzie też miała audiodeskrypcje, które umożliwią zwiedzanie osobom z niepełnosprawnościami.     

 

 – Myślę, że ta wystawa będzie interesująca przede wszystkim dla nowotarżan, gdyż przynosi dużo nowotarskich wątków zawartych w pracach i twórczości prezentowanych artystów – zachęca do jej odwiedzania prof. Kamil Kuskowski. – Przez swoją różnorodność pokazuje ona, jak ci artyści funkcjonują w kontekście polskiej i europejskiej sztuki tego okresu, bo postaci, które się z Nowym Targiem związały, to są bardzo interesujący twórcy. Niestety, już odeszli, ale w bardzo ciekawy sposób zaznaczyli się na arenie ogólnopolskiej czy międzynarodowej. Warto tę wystawę obejrzeć, żeby zobaczyć bogactwo kulturalne Nowego Targu, jeśli chodzi o sztuki wizualne.

W realizację galeryjnego projektu zaangażowało się wiele osób, bez których życzliwości i pracy nie powstałoby to szczególne miejsce. Podziękowania należą się w pierwszym rzędzie kuratorowi wystawy, ale także pracownikom Euroregionu „Tatry”: dyrektorowi Michałowi Stawarskiemu, Miloszowi Handakowi, Izabeli Klocek-Podporze oraz rodzinom artystów, których prace znalazły się na wystawie: Alicji Chodorowicz, Andrzejowi Marcinowowi, Krystynie Nałęcz-Kęszyckiej, Joannie Dudzińskiej, Ewie Deskur-Kalinowskiej, Annie Kuskowskiej. Specjalne podziękowania organizatorzy galerii kierują do Agnieszki Rokickiej, Leszka Pustówki, Antoniego Nowaka i Gabriela Szyrszenia. Twórcom wystawy udało się zakupić prace Leona Lewkowicza, Stanisława Marcinowa, Adama Kozaczki, Elżbiety Nałęcz-Kęszyckiej, Teresy Zydroń i Marianny Beleć-Kuskowskiej. Transgraniczny projekt pozwoli bliżej poznać sztukę i postaci w sumie dziewiętnastu artystów.

(asz)

 

      

 

Anna Szopińska 25.06.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również