Kamery live
prognoza pogody

Noworoczne Spotkanie Burmistrza. Podziękowania, życzenia, nadzieje

13 stycznia 2024 22:27

NOWY TARG. Po raz trzeci w Miejskim Centrum, a w historii miasta po raz trzydziesty czwarty odbyło się Noworoczne Spotkanie Burmistrza. Zgromadziło ono samorządowców, parlamentarzystów, duchownych, ludzi z kręgów oświaty, kultury, biznesu.

Noworoczne Spotkanie Burmistrza. Podziękowania, życzenia, nadzieje

Tę nowotarską tradycję zapoczątkował śp. burmistrz Józef Rams, organizując pierwsze spotkanie w ratuszu. Odtąd zawsze z początkiem Nowego Roku gospodarz miasta zaprasza reprezentantów różnych środowisk zaangażowanych w życie społeczne, pracujących dla lepszej przyszłości miasta i regionu. Jest to czas podziękowań, życzeń planów na przyszłość i oczywiście podsumowań tego, co się wydarzyło, co udało się wypracować w starym roku.

– Stał on pod znakiem dużych i mniejszych inwestycji prowadzonych w różnych częściach miasta – przypominał w swojej mowie burmistrz Grzegorz Watycha. – Były problemy z dojazdami do posesji, były rozkopane ulice, ale na koniec ze szczęśliwym finałem, gdyż wszystkie rozpoczęta zadania drogowe,  powiązane z budową, rozbudową, wymianą, rozbudową infrastruktury podziemnej – udało się zakończyć przed przyjściem zimy. Cieszą zatem wszystkich wyremontowane chodniki, gładkie nawierzchnie ulic, oświetlenia drogowe, czy też wyczekiwana przez Mieszkańców nieraz latami możliwość podłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej czy wodociągowej. Jest do duży wysiłek, za który dziękuję wszystkim pracownikom Urzędu Miasta, jak również jednostek i instytucji, które współpracowały przy tym wielkim dziele.

Choć stan powietrza wciąż nie jest satysfakcjonujący, systematyczną poprawę przynoszą wymiany kopciuchów, natomiast radykalny efekt można odczuć w tych rejonach, do których dotarła sieć ciepłownicza MPEC-u. Zainteresowanie podłączeniami jest duże, a pod koniec roku ruszył też pierwszy z czterech planowanych kogeneratorów – każdy o mocy jednego megawata – rozpoczynając nową erę  w nowotarskim ciepłownictwie.

Mam nadzieję, że ta przemiana doprowadzi do stopniowego odejścia miejskiej spółki od spalania węgla i przejdzie na ona na inne bezemisyjne źródła ogrzewania – deklarował burmistrz.

Łącznie z gminą Szaflary Nowy Targ dostał z Polskiego Ładu 60 milionów zł na budowę magistrali łączącej najgłębszy odwiert geotermalny w Bańskiej Niżnej z odbiorcami na terenie gminy i miasta. Teraz można już ogłaszać przetargi wykonawcze. Duże inwestycje drogowe objęły różne rejony miasta: miniony rok przyniósł ukończenie budowy przedłużenia ul. Sikorskiego i połączeniem jej z rondem na wysokości Castoramy w ul. Szaflarskiej. Nowa strefa aktywności gospodarczej na terenie byłych NZPS Podhale pozwoliła komunikacyjnie uporządkować ten obszar, uzbroić go też w infrastrukturę podziemną.

– Nowy Rok, który rozpoczęliśmy, pod tym względem będzie równie pracowity i przyniesie kolejne spełnione oczekiwania mieszkańców i przedsiębiorców w zakresie rozbudowy infrastruktury komunalnej – zapowiadał gospodarz miasta. – Liczę też na nowe inwestycje prywatne, dzięki którym rozwija się miasto.

Ilość powstających obiektów świadczy o atrakcyjności Nowego Targu jako miejsca do inwestowania. Przemówienie burmistrza nie pominęło też znaczących wydarzeń sportowych, jak turniej bokserski w ramach III Igrzysk Europejskich  Kraków-Małopolska. Prestiżowa impreza pozwoliła znacznie poprawić stan sportowego zaplecza Miejskiej Hali Lodowej, z którego codziennie korzysta mnóstwo użytkowników. Tysiące nowotarżan, Podhalan i gości zgromadziły tłumne imprezy: Powitanie Lata i Jarmark Podhalański. Inwestując dużo w bazę oświatową, szuka też miasto środków na adaptację zakupionego budynku w rynku dla potrzeb Biblioteki Publicznej i usamodzielnienie Muzeum Podhalańskiego. Pozyskane w ubiegłym roku  planowane do pozyskania środki zewnętrzne pokazują, że  rozwój i umacnianie pozycji miasta można przyspieszyć.

Do życzeń składanych przez burmistrza korespondencyjnie dołączył swoje prof. Stanisław Hodorowicz. Spotkanie Noworoczne prowadził coraz słynniejszy aktor z Nowego Targu rodem – Mateusz Dewera. On również miał dla ziomków noworoczne życzenia.

Miasto i jego Mieszkańców błogosławił natomiast na Nowy Rok ks. proboszcz Zbigniew Płachta.

Medale pamiątkowe ze św. Katarzyną,  jako wyraz wdzięczności za pomoc w pozyskiwaniu środków na różne przedsięwzięcia, zwłaszcza natury ekologicznej, wręczył burmistrz posłom Edwardowi Siarce i Andrzejowi Gutowi-Mostowemu.

Jan Hamerski funkcję przewodniczącego senackiej komisji infrastruktury pełni już trzecią kadencję, a najmłodsza koleżanka, która po  wyborach dołączyła do grona podhalańskich parlamentarzystów, Weronika Smarduch, nie omieszkała nowotarżanom podziękować za zaufanie.

Spełnienie noworocznego toastu przypadło wiceprzewodniczącemu Rady Miasta, Markowi Mozdyniewiczowi.

Tego roku do umilenia muzyką Noworocznego Spotkania została zaproszona siedmioosobowa grupa Juicy Pop LIVE z Opolszczyzny, z lubianymi coverami w repertuarze, znana z programów „Must be The Music”, „Mam Talent” czy „Bitwa na głosy”.

Jeśli spełnią się życzenia, to nowotarska społeczność będzie w tym roku budować lokalną wspólnotę niezależnie od sporów „na górze”.

(asz)

Fot. Paweł Kos

 

Anna Szopińska 13.01.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również