Kamery live
prognoza pogody

Noworoczne spotkanie burmistrza (FOTO)

15 stycznia 2022 08:45
Wyciszenie Włącz dźwięk

W Miejskim Centrum Kultury odbyło się wczoraj noworoczne spotkanie burmistrza Nowego Targu. Wśród zaproszonych gości nie brakło podhalańskich parlamentarzystów – Andrzeja Guta-Mostowego i Anny Paluch. Część artystyczną wypełnił recital Basi Gąsienicy-Giewont i Stanleya Breckenridge’a.

Tym razem nie ratusz, ale większa przestrzeń w Miejskim Centrum Kultury stała się miejscem Spotkania Noworocznego. W gronie co prawda epidemicznie szczuplejszym, ale reprezentowane były na nim wszystkie środowiska, które tworzą tkankę miasta.

Zeszłego roku pandemia przeszkodziła w kontynuowaniu dorocznych spotkań w historycznej stolicy Podhala, spotkań, których tradycja sięga lat przedwojennych. Teraz spotkanie odbyło się w eleganckim i świątecznym anturażu Miejskiego Centrum Kultury, z zachowaniem ostrożności epidemicznej, bez wylewności i uścisków.

 Zaczęło się od „witacki” i oryginalnych góralskich życzeń oraz sypania owsa z wełnianej „łapawicy”.

 Niek korole zdobiom syje

Kapeluse – łorle pióra.

Niek wom zycio nie zasłanio

Na niebiosak zodno kmura.

I coby się nigdy przenigdy

Nie boł cłowiek cłeka.

Niek się mojo Gambusia ślebodnie wysceko.

Jeść jij dajem, to niek krzycy:

Hej, wy wielcy urzyndnicy,

Dyplomaci, rzemieślnicy,

Wielcy, mali i ucyni,

Pracownicy i rolnicy

– syckim Wom, ostomili,

Składom tutok pospołu

Życenia narodowego, górolskiego honoru.

A całymu światu – pokoju. Jamyn!

– recytował Bartek Koszarek.

Na zaproszenie burmistrza przybyli m.in. posłanka Anna Paluch, wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy, wicestarosta Bogusław Waksmundzki, burmistrz Rabki Leszek Świder, wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch, Konsul Honorowy Republiki Słowacji w Polsce – Wiesław Wojas, przedstawiciele różnych organizacji, instytucji państwowych i samorządowych, oświaty, kręgów biznesu, służb mundurowych, Związku Podhalan.

Ks. proboszcz Zbigniew Płachta pospieszył ze słowem Ewangelii, noworocznym błogosławieństwem i wierszem ks. Jana Twardowskiego:

Pomódlmy się w Noc Betlejemską,

w Noc Szczęśliwego Rozwiązania,

by wszystko się nam rozplatało,

węzły, konflikty, powikłania.

 

Oby się wszystkie trudne sprawy

porozkręcały jak supełki,

własne ambicje i urazy

zaczęły śmieszyć jak kukiełki.

 – Idea spotkania ludzi z całego Podhala w jego historycznej stolicy, dla podsumowania minionego roku oraz podjęcia nowych tematów na rozpoczynający się rok, jest wciąż aktualna – mówił burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. – W czasie dynamicznych zmian, jakie następują w polityce i gospodarce światowej, a wpływają na nasze codzienne życie – tak w kraju, jak i w lokalnym środowisku – wydaje mi się, że potrzeba takiego spotkania dla odbudowywania relacji personalnych, podtrzymywania kontaktów twarzą w twarz zamiast w formie zdalnych videokonferencji jest jeszcze większa. 

Do parlamentarzystów kierował burmistrz podziękowania za udzielone wsparcie i przezwyciężenie kryzysu samorządowych finansów, co przekłada się na wiele inwestycji, również tak spektakularnych jak budowa nowej „zakopianki”. Drogowe inwestycje w mieście, z dużym zewnętrznym dofinansowaniem, wciąż poprawiały komunikację i bezpieczeństwo.

   – Na pierwszy plan dokonań naszego miasta w minionym roku wysuwa się, rzecz jasna, dokończenie przebudowy i rozbudowy tego obiektu – zaznaczał burmistrz. –  Zorganizowane tu do tej pory wydarzenia, takie, jak gala otwarcia czy Koncert Noworoczny potwierdziły, że cel, który nam przyświecał u początku tej inwestycji został osiągnięty i dysponujemy obiektem kultury takim, jak na stolicę Podhala przystało. Teraz liczymy, że także na co dzień będzie to prawdziwe centrum kultury – otwarte, pełne ludzi, którzy będą tu rozwijać swoje talenty, uczestniczyć w rozmaitych wydarzeniach teatralnych, muzycznych, pokazach filmowych, artystycznych kursach i szkoleniach, wystawach. 

 W Miejskim Centrum Kultury zyskał też godziwą bazę do rozwijani swojej działalności Nowotarski Oddział Związku Podhalan, w minionym roku świętujący 100-lecie istnienia, lecz, niestety, dotknięty też stratą wybitnych regionalistów i społeczników, jak Józef Staszel i Roman Dzioboń. Odszedł w zeszłym roku na niebieskie niwy także zasłużony zawodnik i legendarny trener „Szarotek” – Tadeusz Kramarz, nie doczekawszy, niestety, przypadającego w tym roku 90-lecia Klubu Sportowego „Podhale” – wielosekcyjnej wizytówki miasta.

 – Wierzę, że dzięki determinacji działaczy i wsparciu życzliwych osób będzie możliwe nawiązanie do tych najlepszych tradycji nowotarskiego hokeja, narciarstwa czy też piłki nożnej – oznajmiał gospodarz miasta. – Z tego też powodu przygotowujemy nowe inwestycje sportowe, w tym największe wyzwanie, jakim będzie budowa domu dla naszych „Szarotek”, czyli hali widowiskowo-sportowej. 

Do wzniesienia lampką szampana toastu za pomyślność miasta i Podhala zachęcił gości tym razem wiceprzewodniczący Rady, Marek Mozdyniewicz.

Na miniony rok przypadła 675. rocznica lokacji królewskiego wolnego miasta Nowego Targu. Staraniem Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół nauk wyszedł w nim drukiem 25.numer Almanachu. Te wydarzenia też integrowały lokalną społeczność.

 A gości Spotkania Noworocznego integrowały pogwarki przy muzyce i śpiewie artystów charakterystycznych: Basi Gąsienicy-Giewont – wokalistki, aktorki teatralnej i musicalowej, uczestniczki programu The Voice of Poland oraz Szansy na sukces wraz z towarzyszącym jej Stanleyem Breckenridge’m – doktorem muzykologii na Uniwersytecie Kalifornijskim, wykładowcą także polskich uniwersytetów.

 

fot. pk

os 15.01.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również