Kamery live
prognoza pogody

Nowi ratownicy GP GOPR złożyli uroczyste przyrzeczenie

12 grudnia 2021 10:26

“Dobrowolnie przyrzekam pod słowem honoru, że póki zdrów będę, na każde wezwanie Naczelnika lub Jego Zastępcy – bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy ludziom jej potrzebującym” – te słowa wypowiedziało wczoraj wieczorem na szczycie Turbacza sześciu kandydatów na ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR. Przyrzeczenie ratownicze potwierdzili następnie przez podanie ręki naczelnikowi GP GOPR i odebranie od niego służbowej odznaki, stając się tym samym pełnoprawnymi ratownikami górskimi. 

Nowi ratownicy GP GOPR złożyli uroczyste przyrzeczenie

fot. screenshot z  filmu GP GOPR/Facebook

Uroczyste złożenie przyrzeczenia przy blasku watry i pochodni, było kulminacyjnym momentem tegorocznego Dnia Ratownika, podczas którego wręczone zostały również awanse na starszych ratowników, starszych instruktorów, a jednej osobie zostało nadane wyróżnienie „Zasłużony dla ratownictwa górskiego”.

Kandydaci na ratowników musieli wcześniej ukończyć wymagający staż kandydacki i zdać wszystkie egzaminy w ramach kursu I stopnia.

Tekst “Przyrzeczenia Ratowniczego” został ułożony 14 czerwca 1910 roku przez Mariusza Zaruskiego i pozostał do dziś niemal w nie zmienionej formie. Jako moralne zobowiązanie do końca życia, uroczyste wypowiedzenie słów przyrzeczenia jest bardzo wzruszające. Oto jego pełna treść: 

“Dobrowolnie przyrzekam pod słowem honoru, że póki zdrów będę, na każde wezwanie Naczelnika lub Jego Zastępcy – bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy ludziom jej potrzebującym. Postanowienia statutu GOPR będę przestrzegał ściśle, polecenia Naczelnika, jego zastępców, kierowników wypraw i akcji będę wykonywał rzetelnie, pamiętając, że od mego postępowania zależy zdrowie i życie ludzkie. W pełnej świadomości przyjętych na siebie trudnych obowiązków i na znak dobrej woli, powyższe przyrzeczenie przez podanie ręki Naczelnikowi potwierdzam”.

os 12.12.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również