Kamery live
prognoza pogody

Nowe psy małopolskich policjantów

21 grudnia 2023 13:36

Przewodnicy psów służbowych z krakowskiej komendy mają nowego czworonoga. „Szejk” jest psem rasy owczarek niemiecki. Został zakupiony w zeszłym tygodniu. Teraz czeka go specjalistyczny kurs w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Natomiast ze szkolenia wróciła już do krakowskiej komendy suczka „Skała” specjalizująca się w wyszukiwaniu materiałów wybuchowych. Małopolska Policja zakupiła w tym roku 10 psów służbowych. Łącznie w szeregach naszego garnizonu służy ich 81.

Nowe psy małopolskich policjantów

Psy w Policji wykorzystuje się do wyszukiwania materiałów wybuchowych i narkotyków. Psy służbowe potrafią obezwładnić napastnika, wytropić osobę zaginioną, poszukiwaną, odnajdują też ludzkie zwłoki. Podczas szkolenia przewodnik zdobywa więź z psem, razem z instruktorami uczy czworonoga pokonywać przeszkody oraz szkoli pod kątem posłuszeństwa, tropienia, obezwładnienia przestępcy.  

Małopolska Policja zakupiła w bieżącym roku 10 psów, tj.  6 owczarków niemieckich, 3 owczarki belgijskie i 1 owczarka holenderskiego. Po 1 psie przekazano do Oświęcimia, Nowego Sącza, Nowego Targu, Suchej Beskidzkiej a 6 trafiło do Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Przy czym ostatnio zakupione 2 psy z krakowskiej komendy miejskiej i jeden pies z Nowego Targu odbywają jeszcze szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

Do ZKP aktualnie skierowaliśmy zakupionego w ubiegłym tygodniu rocznego owczarka niemieckiego. „Szejk”, bo tak się wabi, będzie psem patrolowo – tropiącym. W towarzystwie swojego przewodnika st. post. Patryka Fedorowicza odbędzie specjalistyczne szkolenie w Sułkowicach. Przez prawie 5 miesięcy „Szejk” będzie, tam doskonalił swoją sprawność fizyczną, ćwiczył posłuszeństwo i opanowanie, aby zachować spokój w niebezpiecznych sytuacjach oraz tworzyć zgrany duet ze swoim przewodnikiem. Zdobyte na szkoleniu umiejętności i wzajemne zaufanie, policjant i jego pies wykorzystywać będą w codziennej służbie na terenie Krakowa. Głównym jego zadaniem będzie tropienie śladów ludzkich, utrzymanie bądź przywracanie naruszonego porządku publicznego oraz zatrzymywanie osób.
Tymczasem ze szkolenia z Sułkowic wróciła suczka „Skała”, owczarek belgijski (również zakupiona w bieżącym roku), specjalizująca się w wyszukiwaniu zapachów materiałów wybuchowych. „Skała” wraz ze swym przewodnikiem st. sierż. Sebastianem Wypchałem służyć będzie w Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie.    

Łącznie w Małopolskiej Policji służy 81 psów, z czego 47 patrolowo-tropiących, 1 tropiący, 16 do wyszukiwania materiałów wybuchowych, 15 do wyszukiwania narkotyków oraz 2 do wyszukiwania zwłok.

Małopolska Policja (na zdjęciach psy zakupione w 2023 roku)

ag 21.12.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również