nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Nowe linie autobusowe, nowe inwestycje oraz system przesiadkowy na Podhalu?

Oddanie do użytku tzw. „nowej Zakopianki” może całkowicie zakorkować Nowy Targ oraz wykluczyć komunikacyjnie mniejsze miejscowości na Podhalu. Aby temu zapobiec minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wraz z władzami powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego oraz burmistrzami Nowego Targu i Zakopanego podpisali list intencyjny w celu przygotowania programu rozwoju systemu transportowego dla obu powiatów. A ten zakłada m.in. budowę północnej i południowej obwodnicy miasta.

Program ma na celu nie tylko usprawnić komunikację drogową w regionie, ale opracować skuteczny system przesiadkowy z samochodów do pociągów i autobusów, z którego korzystaliby zarówno turyści jak i mieszkańcy Podhala.

 – To pozwoli nam szukać dodatkowych możliwości finansowych na poprawę infrastruktury drogowej jak i kolejowej, ale również na poprawę taboru kolejowego, publicznej komunikacji zbiorowej, utworzenia nowych linii autobusowych czy też udoskonalenia samej komunikacji na temat informacji o przystankach i rozkładach jazdy – mówi Tomasz Moskalik, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu.

Przygotowywane w tym celu opracowanie ma być gotowe przed końcem tego roku. Co więcej, dokument ma również proponować rozwiązania dotyczące utrzymania dotychczasowych połączeń autobusowych w mniejszych miejscowościach – tak aby zapobiec wykluczeniu komunikacyjnemu mieszkańców dojeżdżających do pracy w Nowym Targu, Jabłonce czy m.in. Szczawnicy.

 – Dysponujemy opracowaniem sporządzonym przez Politechnikę Krakowską i Politechnikę Warszawską, która diagnozuje główne strumienie komunikacji. Nie jest niespodzianką, że obecnie największy ruch idzie wzdłuż „Zakopianki” w kierunku Zakopanego przez Nowy Targ – tłumaczy Moskalik. – Nasz program ma odpowiedzieć na pytanie i znaleźć rozwiązania jak zrobić, żeby ten ruch i komunikacja nie blokowała ruchu na nowej i istniejącej już zakopiance w kierunku Zakopanego i w okolicy Nowego Targu, w jaki sposób zapobiegać korkowaniu się tych dużych miast oraz w jaki sposób stworzyć jak najwcześniejszą możliwość przesiadki do pociągów.

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg przekonuje, że został już przygotowany zarys programu komunikacyjnego, który w połowie listopada zostanie przekazany do Ministerstwa Infrastruktury. Tam z kolei podjęte zostaną ostateczne decyzje, od których zależeć będzie ostateczny kształt nowego systemu komunikacyjnego. A ten – po za usprawnieniem samego ruchu drogowego i kolejowego – zakłada wstępnie również inwestycje.

 – W przypadku powiatu nowotarskiego to trzy kluczowe węzły, czyli kwestia rozwiązania skrzyżowań linii kolejowej z drogami gminnymi na terenie Rabki-Zdroju, wiadukty w Pyzówce i Szaflarach – mówi Moskalik. – Z kolei w przypadku Nowego Targu razem z władzami miasta przygotowujemy koncepcje, która pozwoli dokończyć obwodnice północną jak i południową. A te pozwolą ominąć centrum miasta i zapobiec jego korkowaniu.

Więcej na ten temat powiemy w najnowszym Przeglądzie Tygodniowym.

/ps/

8 1

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeszcze nikt nie komentował tego arytukłu.
Twój komentarz może być pierwszy!

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna