Kamery live
prognoza pogody

Nowe linie autobusowe, nowe inwestycje oraz system przesiadkowy na Podhalu?

10 listopada 2019 16:36

Oddanie do użytku tzw. „nowej Zakopianki” może całkowicie zakorkować Nowy Targ oraz wykluczyć komunikacyjnie mniejsze miejscowości na Podhalu. Aby temu zapobiec minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wraz z władzami powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego oraz burmistrzami Nowego Targu i Zakopanego podpisali list intencyjny w celu przygotowania programu rozwoju systemu transportowego dla obu powiatów. A ten zakłada m.in. budowę północnej i południowej obwodnicy miasta.

Nowe linie autobusowe, nowe inwestycje oraz system przesiadkowy na Podhalu?

Program ma na celu nie tylko usprawnić komunikację drogową w regionie, ale opracować skuteczny system przesiadkowy z samochodów do pociągów i autobusów, z którego korzystaliby zarówno turyści jak i mieszkańcy Podhala.

 – To pozwoli nam szukać dodatkowych możliwości finansowych na poprawę infrastruktury drogowej jak i kolejowej, ale również na poprawę taboru kolejowego, publicznej komunikacji zbiorowej, utworzenia nowych linii autobusowych czy też udoskonalenia samej komunikacji na temat informacji o przystankach i rozkładach jazdy – mówi Tomasz Moskalik, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu.

Przygotowywane w tym celu opracowanie ma być gotowe przed końcem tego roku. Co więcej, dokument ma również proponować rozwiązania dotyczące utrzymania dotychczasowych połączeń autobusowych w mniejszych miejscowościach – tak aby zapobiec wykluczeniu komunikacyjnemu mieszkańców dojeżdżających do pracy w Nowym Targu, Jabłonce czy m.in. Szczawnicy.

 – Dysponujemy opracowaniem sporządzonym przez Politechnikę Krakowską i Politechnikę Warszawską, która diagnozuje główne strumienie komunikacji. Nie jest niespodzianką, że obecnie największy ruch idzie wzdłuż „Zakopianki” w kierunku Zakopanego przez Nowy Targ – tłumaczy Moskalik. – Nasz program ma odpowiedzieć na pytanie i znaleźć rozwiązania jak zrobić, żeby ten ruch i komunikacja nie blokowała ruchu na nowej i istniejącej już zakopiance w kierunku Zakopanego i w okolicy Nowego Targu, w jaki sposób zapobiegać korkowaniu się tych dużych miast oraz w jaki sposób stworzyć jak najwcześniejszą możliwość przesiadki do pociągów.

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg przekonuje, że został już przygotowany zarys programu komunikacyjnego, który w połowie listopada zostanie przekazany do Ministerstwa Infrastruktury. Tam z kolei podjęte zostaną ostateczne decyzje, od których zależeć będzie ostateczny kształt nowego systemu komunikacyjnego. A ten – po za usprawnieniem samego ruchu drogowego i kolejowego – zakłada wstępnie również inwestycje.

 – W przypadku powiatu nowotarskiego to trzy kluczowe węzły, czyli kwestia rozwiązania skrzyżowań linii kolejowej z drogami gminnymi na terenie Rabki-Zdroju, wiadukty w Pyzówce i Szaflarach – mówi Moskalik. – Z kolei w przypadku Nowego Targu razem z władzami miasta przygotowujemy koncepcje, która pozwoli dokończyć obwodnice północną jak i południową. A te pozwolą ominąć centrum miasta i zapobiec jego korkowaniu.

Więcej na ten temat powiemy w najnowszym Przeglądzie Tygodniowym.

/ps/

Piotr Starmach 10.11.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również