Kamery live
prognoza pogody

Nowe kraje objęte zakazem lotu

11 listopada 2020 11:43

Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Gruzja, Jordania, Argentyna, Armenia, Kostaryka, Liban, Macedonia Północna, USA – to najnowsza lista krajów, które resort spraw zagranicznych objął zakazem lotu. Liczba regionów, do których nie możemy dotrzeć, zmniejszyła się od ostatniego razu.

Nowe kraje objęte zakazem lotu

Po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Przypominamy, że podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

W rozporządzeniu zabezpieczono możliwość bezpiecznego i niezakłóconego powrotu do Polski osobom przebywającym na urlopach poza granicami kraju w ramach zorganizowanych grup turystycznych samolotami wyczarterowanymi przed 11 listopada 2020 r. na zlecenie biur podróży.

Wykazy państw objętych zakazem lotu uwzględniają co do zasady 14-dniową skumulowaną liczbę zachorowań na COVID-19 na 100 000 osób przy współczynniku przekraczającym 270, z wyłączeniem państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz Ukrainy. Wyłączenie z wykazu państw członkowskich UE, EOG i  Strefy Schengen ma na celu urzeczywistnienie zasady swobodnego przepływu osób w ramach tych obszarów. Z kolei wyłączenie Ukrainy wynika z przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1356, z późn. zm.) obowiązkiem odbycia kwarantanny przez osoby przekraczające granicę między Ukrainą a Rzeczpospolitą Polską.

W przypadku wprowadzenia kraju pobytu na listę państw objętych zakazem lotów pamiętaj, że możesz skorzystać z alternatywnych form powrotu do kraju samochodem lub połączeniem lotniczym przez inne państwo, które nie figuruje w poniższym wykazie.

W rozporządzeniu Ustawodawca wprowadził możliwość wyłączenia państw z ww. listy, jeśli notyfikują one władzom RP wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład samolotu będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie posiadający negatywny wynik testu na COVID-19. Minister Spraw Zagranicznych będzie ogłaszać w dzienniku urzędowym, w drodze obwieszczenia wykaz państw, które notyfikowały rozwiązania, o których mowa powyżej.

Lista państw i terytoriów, które są objęte zakazem lotu:

Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Gruzja, Jordania, Argentyna, Armenia, Kostaryka, Liban, Macedonia Północna, USA (z wyjątkiem lotnisk położonych na terenie stanów Illinois i Nowy Jork).

Lista pozostałych państw i terytoriów (bez państw UE i Ukrainy) ze współczynnikiem przekraczającym 270 zachorowań na 100 000 osób:

Andora, Aruba, Bahamy, Bahrajn, Gibraltar, Guam, Mołdawia, Polinezja Francuska, Portoryko.

Mapa przedstawia 10 państw (kolor czerwony), które są objęte zakazem lotu zgodnie z rozporządzeniem oraz destynacje, które wg stanu na 9 listopada br. zawierają współczynnik powyżej 270 (kolor pomarańczowy) – bez państw UE i EOG, strefy Schengen, Ukrainy i krajów, które notyfikowały Polsce wprowadzenie rozwiązań zapewniających, że na pokład samolotów nie zostaną wpuszczone osoby zakażone Covid-19. Przy utrzymującej się wzrostowej tendencji zachorowalności, niewykluczone, że wykaz zostanie rozszerzony o ww. państwa/terytoria.

/źródło: gov.pl/

Piotr Starmach 11.11.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również