Kamery live
prognoza pogody

Nowa siedziba „Sokoła” – otwarta. Wizjonerstwo popłaca!

POWIAT NOWOTARSKI. Największa w dwóch minionych latach inwestycja powiatu nowotarskiego zakończyła się sukcesem.  Umowa z firmą wykonawczą została podpisana w grudniu 2020 r., a dziś – z udziałem wojewody Łukasza Kmity – można było uroczyście otworzyć nową siedzibę Zespołu Szkół Nr 1 im. Władysława Orkana, czyli popularnego „Sokoła”.

Nowa siedziba „Sokoła” - otwarta. Wizjonerstwo popłaca!

Historia jednego z najpiękniejszych w mieście budynków, który oświacie służy już ponad wiek, zaczęła się w 1908 roku. Początek dzisiejszej placówce z nowoczesnymi kierunkami dała mieszcząca się tu w 1922 r. Państwowa Szkoła Zawodowa Spisko-Orawska z dwoma wydziałami: hafciarskim i koronkarskim. A dzisiejszy Zespół Szkół Nr 1 – jak poświadczają dokumenty – z ciasnotą borykał się już w latach siedemdziesiątych.

Rewolucyjne dla „Sokoła” decyzje zapadły, gdy – po przeprowadzonych badaniach i analizach – starościńskie władze doszły do wniosku, że nie ma możliwości przystosowania historycznego budynku przy placu Słowackiego do aktualnych przepisów i wymogów. Wkrótce powstał zamysł stworzenia nowego kompleksu obiektów przy Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Opiekuńczych Nr 1, któremu też doskwierał brak sal.

Wybranym w przetargu generalnym wykonawcą została firma SB Complex z Rzeszowa. Pierwotnie zakładany koszt budowy wynosił 25 milionów, jednak że przypadła ona na czas pandemii, a potem wojny, więc czas wzrostu cen surowców i kosztów robocizny – ostatecznie podniósł się do ponad 34,5 miliona zł. Dotacje z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, Rezerwy Celowej Budżetu Państwa i Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej sięgnęły w sumie ok. 40 procent ogólnych wydatków. Odważna decyzja i determinacja kosztowały powiat przeszło 21,5 miliona. Teraz starosta Krzysztof Faber mówi, że opłaciła się wizjonerska koncepcja; że było warto.

W efekcie, na prawie 5 tys. metrów kwadratowych powierzchni, powstała siedziba placówki nowoczesnej, przestronnej i rozwojowej – z salą gimnastyczną, siłownią, biblioteką, pomieszczeniami administracji, kawiarnią, a przede wszystkim 32 salami dydaktycznymi. Wszak już w tej chwili Zespół Szkół Nr 1 liczy bez mała 700 uczniów. Sala gimnastyczna ma służyć także szkole specjalnej z 230 uczniami. Ona zyskała w nowym kompleksie małą salę gimnastyczną o powierzchni 100 metrów kwadratowych oraz trzy sale rehabilitacyjne, przeznaczone zwłaszcza dla wychowanków z poważniejszymi dysfunkcjami. Te sale zapewnią prawidłowe już funkcjonowanie Zespołu Placówek. Wyposażenie częściowo zostało przeniesione do nowej siedziby z budynku „Sokoła”, a o środki na potrzebną resztę szkoły zabiegają u ministra edukacji.

Nową siedzibę „Sokoła” święcił ks. proboszcz Zbigniew Płachta. Na otwarcie – prócz wojewody, który odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego – przybyli parlamentarzyści, ministrowie z Podhala, wicestarosta tatrzański Władysław Filar, przedstawiciele wykonawczej firmy, wielu powiatowych instytucji, dyrektorzy i poczty sztandarowe szkół, samorządowcy, radni różnych szczebli. Szefowa nowotarskiej Delegatury Kuratorium Oświaty i Wychowania, Bożena Bryl, odczytała z kolei listy od ministra edukacji i nauki oraz małopolskiej pani kurator. Gospodarzami otwarcia byli oczywiście pani dyrektor Zespołu Placówek – Ewa Barczak i dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 – Grzegorz Józefczyk. Z bukietami kwiatów, w asyście uczniów dziękowali oni wszystkim, którzy pomogli, by ziściło się marzenie o nowej siedzibie „Sokoła” i o rozbudowie szkoły specjalnej.

Ze strony gości padło wiele słów o wyrównywaniu edukacyjnych szans – młodzieży ze wsi i z miast; młodzieży zdrowej i niepełnosprawnej. Akurat obie placówki służą uczniom z całego Podhala – tym jednym i tym drugim.

Ci z „Sokoła” przygotowali na otwarcie program osnuty na twórczości swojego patrona i jego „Wskazaniach dla Synów Podhala”. Zespół Placówek reprezentowały natomiast rozrośnięte już do pokaźnej grupy „Milusioki” pod wodzą Renaty Knap i Anny Szewczyk. 

(asz)

 

 

Anna Szopińska 11.09.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
ot tak 18:02 13.09.2023

Ci którzy przyczynili się do budowy są na szarym koncu promocja władzy, która miała najmniej do powiedzenia w kwestii inwestycji PiS musi odejść bo nie będzie co zbierać po naszej kochanej Polsce

Zobacz również