Kamery live
prognoza pogody

Nowa partia polityczna rośnie w siłę

17 października 2020 11:32

Sympatycy i wolontariusze skupieni wokół kandydatury Szymona Hołowni umacniają struktury stowarzyszenia Polska 2050. Około 1400 wolontariuszy rozsianych po małopolskich powiatach prowadzi projekty obywatelskie, pomocowe, edukacyjne oraz proekologiczne.

Nowa partia polityczna rośnie w siłę

Fot. Polska 2050 Małopolska

Na jesieni powstał także małopolski oddział Instytutu Strategie 2050 – merytoryczna odnoga ruchu, który tworzą wolontariusze – eksperci i aktywiści, a ich pracami kieruje Gabriela Sowa, regionalny koordynator. Tzw. Think tank ma dostarczać stowarzyszeniu rozwiązania z obszarów m.in. edukacji, praworządności, ekologii, zdrowia czy kultury, na poziomie lokalnym i ogólnopolskim, wtedy we współpracy z centralnym biurem. 

Lokalni liderzy budują struktury stowarzyszenia. Przez ostatnich sześć tygodni, na czele z przedstawicielami regionalnego zarządu: Maciejem Pikorem, Edytą Dziados i Krzysztofem Kopytko, odwiedzili 17 powiatów, by rozmawiać o problemach lokalnych społeczności, pokonując łącznie ponad  1663 km. We wrześniu i październiku w Krakowie odbyły się również dwa ogólnowojewódzkie spotkania liderów i wolontariuszy ruchu. 

Małe gesty, duże zmiany

“Sercem” małopolskiego ruchu Polska 2050 są działania pomocowe. W każdy piątek, nieprzerwanie od początku pandemii, grupa wolontariuszy podzielonych na 2-osobowe zespoły wyrusza na krakowskie planty, by rozdawać prowianty (kanapki, słodkości, owoce) oraz gorący napój (kawę lub herbatę) osobom w kryzysie bezdomności. Zwykle dostarczają ok. 50-60 takich pakietów. Od marca do końca września rozdanych zostało 2458 kanapek, ok. 450 litrów kawy i herbaty, ok. 100 litrów wody mineralnej, ok. 300 porcji ciasta/muffinek, ok. 330 paczek herbatników/batoników. W tej chwili trwa także zbiórka odzieży zimowej, pościeli i innych przydatnych akcesoriów na rzecz schroniska dla osób w kryzysie bezdomności. 

Ostatnie tygodnie to także akcje proekologiczne. Ogólnopolska akcja stowarzyszenia “Ziemia na Pokolenia” zaplanowana na podkreślenie ogólnoświatowego Sprzątania Świata odbyła się równocześnie w trzech punktach Małopolski: w Skawinie, w Tarnowie i w Tyńcu. Grupa licząca w sumie ok. 50 osób, zebrała z terenów zielonych kilkadziesiąt worków śmieci. Kilka grup kontynuowało działania w kolejnych tygodniach. 

Bez zgody na przemoc

Dyskusja na temat wypowiedzenia „Konwencji Stambulskiej” był impulsem dla lokalnego biura do rozpoczęcia działań w obszarze przemocy domowej i praw kobiet. Dotychczas w Krakowie zorganizowano trzy otwarte spotkania z ekspertkami z Centrum Praw Kobiet: kurator sądową, biegłą sądową – psychiatrą i specjalistą klinicznym. Wolontariusze stworzyli też cykl infografik do mediów społecznościowych. W przygotowaniu jest także filmik informacyjny oraz ulotki. Zebrano również listę 400 punktów świadczących pomoc ofiarom przemocy z całego województwa, które po weryfikacji zostaną dodane do serwisu Pomocni.info. Pomocni to ogólnopolska baza powstała dzięki wolontariuszom jeszcze w kampanii prezydenckiej. Skupia sprawdzone lokalizacje do uzyskania konkretnej pomocy w czterech obszarach: finansowym, psychologicznym, prawnym i rzeczowym. Projekt ten Hołownia kierował do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, szczególnie po ogłoszeniu pandemii. Oprócz tego, w Małopolsce trwa obecnie ogólnowojewódzka akcja rozwożenia ulotek i materiałów pozyskanych przy współpracy z Centrum Praw Kobiet.

Lokalny oddział ruchu prowadzi działania edukacyjno-patriotycznie, spacery śladami ruchów społecznych i obywatelskich z komentarzem przewodników oraz akcje składania kwiatów pod pomnikami bohaterów narodowych. Sierpień i wrzesień upłynęły przede wszystkim pod znakiem obchodów 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Wkrótce planowana jest akcja “Znicz Solidarności” – wolontariusze upamiętnią 1 listopada zmarłych działaczy Solidarności 1980, pochowanych na cmentarzach w całym województwie.

Solidarni z prześladowanymi

Od początku kryzysu wyborczego na Białorusi, czyli od 7 sierpnia, Polska 2050 Małopolskie wspiera protestujących. 

“Nasi przyjaciele na Białorusi widzą, że coś ruszyło w innych krajach. To dla nas ważne, że ludzie nie są obojętni” – mówią aktywiści z “Białorusini w Krakowie”. Przedstawiciele stowarzyszenia z ekipy małopolskiej dołączają do każdego Marszu Solidarności. Ich obecność została zresztą doceniona przez społeczność Białorusinów w Krakowie, którzy przekazali Maciejowi Pikorowi, liderowi woj. małopolskiego, oficjalne podziękowanie za “życzliwość, otwartość oraz udział we wszystkich akcjach solidarności z Białorusią”. 

Aktywni obywatele

Małopolscy działacze wspierają również lokalne działania obywatelskie. 27 września odbyły się w Tarnowie wybory do rad osiedli. Wolontariusze kilka dni wcześniej wyruszyli na tarnowskie ulice, żeby przypomnieć i zachęcić mieszkańców do udziału. Rozdawali ulotki z obwieszczeniem o wyborach, zawierającym listy kandydatów. Akcja trwała 3 dni, wolontariusze odwiedzili kilka osiedli. Z kolei wirtualnie, w związku z głosowaniem nad Budżetem Obywatelskim, ekipa z Krakowa promowała głosowanie w mediach społecznościowych (#polska2050glosujewbo).

Nowe biuro już działa

Na początku października zostało w Krakowie otwarte nowe regionalne biuro ruchu Polska 2050. To nadal miejsce spotkań liderów, wolontariuszy, ale i sympatyków ruchu. W związku z pandemią, częściowo będą się w nim odbywały dyżury liderów wojewódzkich czy cykliczne porady psychologiczne i prawne, oferowane bezpłatnie przez wolontariuszy ze stowarzyszenia. Panele dyskusyjne, spotkania robocze, szkolenia będą prawdopodobnie realizowane już w trybie zdalnym. Biuro jest również miejscem prowadzenia zbiórek. W tej chwili trwa akcja zbiórki nakrętek zorganizowana przez młodzież Pokolenie 2050 (młodzieżowa odnoga ruchu), a także zbiórka odzieży zimowej, prowadzona przez wolontariuszy z zespołu do zadań pomocowych. 

Współpracujemy i współtworzymy własne media

W Małopolsce od sierpnia działa lokalne biuro prasowe, które informuje o działaniach ruchu w całym województwie, a także tworzy cotygodniowy newsletter. W październiku wystartowało natomiast “Dobre Radio”, oficjalna internetowa rozgłośnia ruchu Polska 2050. Na jej antenie w każdą niedzielę o godz. 11.00 można usłyszeć także audycję z Krakowa. Program “Krwiobieg”, którą prowadzi lider w Małopolsce, Maciej Pikor, porusza różne problemy społeczne i szuka dla nich skutecznych rozwiązań. 

/źródło: Polska 2050/

Piotr Starmach 17.10.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również