Kamery live
prognoza pogody

Nowa era ciepłownictwa. Pierwszy silnik kogeneracyjny MPEC-u – po rozruchu próbnym

15 grudnia 2023 15:11

NOWY TARG. To historyczny dzień dla miejskiego ciepłownictwa. Zakończył się rozruch próbny pierwszego silnika kogneracyjnego – w siedzibie MPEC-u. Gdy zaczną działać wszystkie cztery, wyprodukowany przez nie prąd wystarczy dla zasilenia całego Nowego Targu.

Nowa era ciepłownictwa. Pierwszy silnik kogeneracyjny MPEC-u – po rozruchu próbnym

Tym samym pierwsza część inwestycji MPEC-u dobiegła końca. Niezależnie od pierwszego kogeneratora, w dobudowanym pomieszczeniu miesiąc temu został uruchomiony 4,5-megawatowy, gazowo-olejowy kocioł Loosa. Jest to kocioł szczytowy, który będzie uruchamiany w przypadku bardzo niskich temperatur, poniżej – 20 stopni.

– Teraz jesteśmy w trakcie rozruchu jednego z czterech silników kogeneracyjnych – informuje prezes MPEC-u, Grzegorz Ratter. – Dzisiaj kończy on 50-godzinny ruch próbny, pierwszy do przeglądu. Od wtorku powinien już pracować pełną parą, non-stop podczas sezonu grzewczego. Trzy pozostałe inwestycje są zaawansowane w różnym stopniu. W kotłowni przy ul. Szaflarskiej trwają prace budowlane, związane z położeniem sieci ciepłowniczych i gazociągu zasilającego ten silnik; związane też z samym budynkiem, w którym będą się mieścić zarówno silnik, jak i układy elektryczne. W Hali Lodowej przebudowaliśmy instalacje ciepłownicze tak, by można było również tam posadowić nowy silnik kogeneracyjny. Aktualnie trwają prace zbrojeniowe pod fundament tego silnika. W czwartej lokalizacji, czyli w Hali Gorce, czekamy, aż uprawomocni się pozwolenie na budowę. 

Przypomnijmy: kogenerator to silnik gazowy, który produkuje jednocześnie energię elektryczną i cieplną. Przedsięwzięcie MPEC-u ma pozwolić na zmniejszenie zużycia węgla o więcej niż połowę w perspektywie 2024 roku. Nadwyżki wyprodukowanej energii będą sprzedawane do Tauronu. 

Środki na zakup kogeneratorów i budowę pomieszczeń dla nich  udało się MPEC-owi zdobyć z NFOŚiGW, w ramach programu „Ciepłownictwo Powiatowe”. Umowy w  tej sprawie zostały podpisane w Warszawie w grudniu 2022 roku – jedna na kwotę 12,4 mln zł (pożyczka niskooprocentowana), druga na kwotę 10,6 mln (dotacja bezzwrotna). 

Dla wyobrażenia: szczytowy kocioł olejowo-gazowy jest w stanie ogrzać 20 takich bloków, jakie stoją w najbliższym sąsiedztwie siedziby MPEC-u. Jeden silnik kogeneracyjny może dostarczyć ilość ciepła zużywaną przez obiekt wielkości np. Urzędu Miasta lub jednej szkoły.    

(asz)

Anna Szopińska 15.12.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również